Okunma

Nokia ve MeeGo Türkiye’den İşbirliği


03 Ekim 2011 Pazartesi 07:45
Nokia ve MeeGo Türkiye’den İşbirliği

Kullanıcıların ülkemizden erişebilecekleri uygulama sayısını ve çeşitliliğini artırmanın yanı sıra geliştiricilere fırsatlar sunmayı da hedefleyen işbirliği üç farklı boyutta gerçekleşecek.

MeeGo Türkiye Uygulama Yarışması

İlk etapta MeeGo Türkiye tarafından geliştiricilere yönelik bir yarışma düzenleniyor. MeeGo işletim sistemli akıllı telefon Nokia N9 için geliştirilen uygulamaların MeeGo Türkiye jürisi tarafından değerlendirileceği yarışmada en iyi uygulamanın sahibi bir Nokia N9 kazanacak.

Yarışmaya katılmak isteyenlerin Qt Quick platformunu kullanarak geliştirecekleri uygulamalarını MeeGo Türkiye’ye ulaştırmaları gerekiyor. Son başvuru tarihi 31 Aralık 2011 olan yarışma hakkında daha fazla bilgi almak ve katılım koşullarını öğrenmek için http://www.meegoturkiye.org/ adresi ziyaret edilebilir.

Nokia ve MeeGo Türkiye’den uygulama geliştirenlere kitap armağanı

Nokia tarafından Türkçe’ye çevrilerek ülkemizdeki yazılım geliştiricilere sunulan Nokia Uygulama Geliştirme kitabı da MeeGo Türkiye tarafından yazılım geliştiricilere ulaştırılacak.

Kitaplardan kazanmak isteyenlerin, Qt ve QML ile geliştirdikleri ya da geliştirme aşamasında oldukları uygulamaları MeeGo Türkiye’ye ulaştırması gerekiyor. Henüz uygulama geliştirmemiş ancak geliştirmekle ilgilenenler ise kendi özgün “Nokia N9” ya da “MeeGo” sloganlarını ekrana yazan uygulamalarıyla programa katılabiliyor. MeeGo Türkiye kitapların dağıtımında projesi olan geliştiricilere öncelik tanıyacak.

Açık Kaynak N9 uygulamalarını Türkçeleştirme girişimi

Nokia N9 uygulama ekosistemine destek olmak isteyenler, ancak programlama bilmeyenler, açık kaynak toplulukları tarafından paylaşıma açılmış İngilizce N9 uygulamalarını Türkçe’ye çevirip yerel ekosisteme katabilecekler. Bu girişim, MeeGo Türkiye üzerinden gönüllülük temelinde Nokia N9 severlere açılacak.

:: Nokia için uygulama geliştirmeyi düşünür müsünüz?

 
yazarHakan Kilyusufoğlu

Yazdığı haberlerdeki olayları farklı bakış açılarından sunmayı seven yazar, SDN’nin yazı işleri müdürü olarak çalışmaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Nokia ve MeeGo Türkiye’den İşbirliği”

  1. mylife.eg dedi ki:

    Açık kodlu yazılımlarda kötü amaçlı şeyler yazılmadıkça ***** />

    N8’ime uygulamalar yüklü***** açtığımda kişisel verilerinize erişmesine izin verilsimi şebeke bağlanılsın mı internet bağlansın mı gibi saçma şeyler çıkıyor. Yani saçma dediysemde .internet bağlantısı gerektirmeyen uygulamalar için.

" Nokia ve MeeGo Türkiye’den İşbirliği konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Nokia ve MeeGo Türkiye’den İşbirliği ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Nokia ve MeeGo Türkiye’den İşbirliği ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "