Okunma

Symbian İçin Süper İpuçları


25 Nisan 2009 Cumartesi 12:03
Symbian İçin Süper İpuçları

Symbian’ın en önemli artısı şüphesiz yaygın üçüncü şahıs uygulama desteği ve yılların kazandırdığı mobil tecrübesi. Birçok Symbian kullanıcısı cihazını salt haliyle kullanarak Symbian yaklaşımına aykırı hareket ediyor. Verdiğiniz ücrete değmesi için cihazınızın sınırlarını sonuna kadar zorlayın. Unutmayın ki bu cihazlar; “günümüzün hamarat İsviçre çakısı” sıfatına bu yüzden sahipler.


“Cebimde bir şey var ama pek çok şey” sloganı Symbian’ı çok güzel ifade ediyor.

Symbian Hack İşlemi ve Sertifika Sorunu

Symbian os9 sürümü ile birlikte bir dizi güvenlik önlemleri getirdi. Bu sayede daha güvenilir bir sistem elde etmek ayrıca tecrübesiz kullanıcıların cihazlarına ve cihazlarındaki verilerine zarar vermesinin önüne geçmek amaçlandı.

Symbian’ın bu güvenlik önlemleri kısıtlanmayı sevmeyen Symbian hayranlarını ilk etapta biraz üzdü. Çünkü Symbian’ın en güçlü yönlerinden biri olan 3.şahıs yazılım yüklemeleri bile bu önlemlerden biri olan sertifika sorununa takılıyordu.

Neyse ki kalıplarına sığmayan Symbian fanatiklerinden çözümler ardı ardına gelmeye başladı. Nokia’nın tüm güvenlik önlemlerini ve en önemlisi de özgürce uygulama yüklemeyi mümkün kılan hack işlemi artık nerdeyse tüm Symbian firmware’ları için yapılabiliyor.


Kırılmamış bir Symbian isteklerinizi tam manasıyla karşılamıyor.

Symbian cihazınıza özgürlük kazandırmak için kesinlikle standart bir sertifikanızın olması gerekiyor. Forumda yer alan bu konudan sertifikanızı nasıl alacağınızı öğrenebilir, sonrasında da yine forumdaki bu konudan cihazınızda hack/kırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Kurtarıcı Görev ve Dosya Yöneticisi

İyi bir görev ve dosya yöneticisi bazen hayat kurtarıcı olabilir! Symbian her ne kadar başarılı bir sistem olsa da üçüncü şahıs yazılım desteğine ihtiyaç duyulur. Şüphesiz ki ilk yüklemeniz gereken uygulamalar sistemin nabzını tutabildiğiniz ve cihazınızın kontrolünün ellerinizde olduğu hissini verenlerdir.

Symbian kullanıcıları için bu konuda da yine alternatifler oldukça fazla. Ücretli sürümler ve çeşitli ücretsiz sürümler mevcut. Ancak özünde hiçbiri birbirinden daha üstün değil. Bu tür yazılımlara ödeme yapmak zorunda değilsiniz.

Burada anlatımını yaptığımız Jbak TaskMan ve çok çeşitli eklenti desteğiyle yine burada anlattığımız Y-Tasks ilk akla gelen ve en çok tutulan görev yöneticisi uygulamalarından.

Görev yöneticisi için de birçok alternatif mevcut. Ücretsiz sürümlerden DR. Jukka’nın Y-Browser uygulaması ile hack işlemi gerçekleştirilmiş bir cihazda sistem klasörlerine müdahale edebilirsiniz.


Görev yöneticisi ve dosya yöneticisi en önemli araçlardan

Uygulamaları Arka Planda Tutmayın!

Symbian cihazınızda kullanmakta olduğunuz uygulamayı kapatmak istediğinizde alışkanlık olarak eliniz kırmızı kapatma tuşuna gidebilir. Ancak bu adım uygulamayı kapatmaz. Konuyu Windows ile özdeşleştirirsek bu işlem kullandığınız uygulamayı simge durumuna küçültür. Ve arka planda çalışmaya devam eder. Bu da sistem kaynaklarınızı tüketir ve buna paralel olarak da cihazınızın şarj ömrünü ciddi oranda kısaltır.

Bunun için uygulamaları menüden çıkış adımını kullanarak çıkmak ya da görev yöneticisinden sonlandırmak hem cihazınızın şarj ömrü hem de daha hızlı çalışması adına yararlı bir adım olacaktır.


Resimdeki FlipSilent uygulaması görev yöneticisinde görünmüyor.

Bunun yanı sıra yüklediğiniz herhangi bir uygulama görev yöneticisinden kendini gizleyerek sizin isteğiniz dışında çalışıyor olabilir. Bu uygulamaları görebilmek için üçüncü şahıs bir görev yöneticisi yükleyerek işlemler menüsü altındaki görevleri kontrol edebilirsiniz. Yalnız burada birçok çalışan işlem göreceksiniz. Bunların tamamına yakını sisteme ait işlemler. Emin olmadığınız görevleri sonlandırmanız cihazınızın stabil çalışmasına zarar verebilir.

Bu adımlar sayesinde daha etkili sistem performansına sahip olacak, cihazınızın pil ömrü artacak ve data kullanımı yapan uygulamaların önüne geçilerek faturanızda beklemediğiniz data kullanımlarının önüne geçmiş olacaksınız.

Life Blog’u Kapatın!

Nokia tarafından geliştirilen Lifeblog tüm Symbian’lı modellerde yer almıyor. Menü > Uygulamalar > Media > Lifeblog hedefini izleyerek ulaşabileceğiniz Lifeblog fotoğraflarınızı, videolarınızı, metin mesajlarınızı, multimedya mesajlarınızı günlük olarak kayda alır. Nokia bu sayede bilgisayarınız ile cep telefonunuzu kolayca senkronize etmeyi amaçlıyor. Ayrıca multimedya içeriklerinizi web’de yayınlayabilmeniz için kolaylık sağlıyor.

Ancak bize göre pek de başarılı olmayan uygulama fazladan bir hafıza işgal ediyor ayrıca arşivleme yaptığından işlemcinizi ve raminizi de kullanarak cihazınızın batarya ömrünü azaltıyor.


Lifeblog düşüncede güzel pratikte zayıf bir uygulama.

Lifeblog uygulamasını kapatmak için Lifeblog ayarlarına girerek öğe türleri içersindeki tüm işaretleri kaldırmanız yeterli.

Format Ve Sonrası Sorunlar

Symbian cihazlar da çalışma prensibi olarak bir bilgisayardan farksızdırlar. Doğal olarak bilgisayarın sorunlarını da kullanıcılara beraberinde sunarlar. Nasıl ki bilgisayarınız zamanla yavaşlar, isteklerinizi yerine getirmekte zorlanırsa format atma gereği duyarsınız; Symbian cihazları da bu tür durumlarda format işlemi ile adeta tazelenirler.

Cihazını aktif olarak kullanan her Symbian kullanıcısı için format kaçınılmazdır. Format iki farlı yöntemle yapılabilmektedir. İlki “soft format” denilen basit manasıyla cihazı sıfırlama işlemidir. Bu adımda cihazınızdaki rehber, ajanda kayıtları gibi basit özel bilgiler silinir. Diğeri ise “hard format” adı verilen gerçek manada bir sıfırlama işlemidir.

Cihazınızın hiç açılmadığı durumlarda, yahut yüklediğiniz ve kaldırdığınız uygulamaların sisteminizde aksaklıklara neden olması sebebiyle bu yöntemi kullanabilirsiniz. Genellikle donanımsal bir sıkıntı olmadığı takdirde kesin çözüm olmaktadır.


Format sonrasında cihazınızdaki tüm özel bilgilerin silineceğini unutmyın.

Format sonrasında os9 cihazlarda ekrana yükleniyor diye bir uyarı gelir ve cihazınızın uzun süre kitlenmesine sebep olur. Bu esnada cihazınız önceden yüklü olan tüm uygulamaları tekrardan kurmaya çalışır. Ancak istemediğiniz uygulamaların da olabileceği düşünülerek bu adımı atlamak mantıklı olacaktır. Bunun için forumdaki bu konuyu okuyabilirsiniz.

Temalar

Symbian cihazların en güzel yanlarından birisi de hiç kuşkusuz gelişmiş tema desteğidir. Nokia’nın sürekli olarak güncellediği SDK’i sayesinde temalar oldukça fazla ve işlevsel.

Cihazınıza bambaşka bir arayüz kazandıran temalar sanıldığının aksine çok fazla sistem kaynağı tüketmiyor. Dolayısıyla pil ömrünü de olumsuz etkilememiş oluyor.

Forumda her pazartesi yayınladığımız temalardan yararlanarak Symbian cihazınızda görsel bir şölen yaşatmanız mümkün. Forumdaki bu konuya giderek yayınlanan son temaya ulaşabilirsiniz.


Temalar Symbian’ı güzelleştiren önemli bir etken

:: “Özelleştiremediğin telefon  ya senin değildir ya da Symbian değildir” sözüne katılıyor musunuz?

 

Ahmet Gözütok (Forum: alabula)
yazarCem Sünbül

TV'de çeşitli kanal/programlarda sunuculuk yapan Cem, SDNtv'nin de ilk sunucusudur. Daha çok tüketici elektroniği, mobil ve kurumsal teknolojilere dair haberlere ağırlık veren Cem, uzun yıllardır görsel ve basılı teknoloji medyasında yer alan bir isim.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Symbian İçin Süper İpuçları konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Symbian İçin Süper İpuçları ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Symbian İçin Süper İpuçları ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "