Okunma

Nokia, WiMAX’in İpini Çekti


06 Mart 2009 Cuma 13:37
Nokia, WiMAX’in İpini Çekti

Nokia 4G (4.nesil) ağları için LTE (Long Term Evolution – Uzun Vadeli Dönüşüm) teknolojisini seçerek rakip teknoloji WiMAX’i niş teknoloji olarak kenara bıraktı. Finlandiya’nın Espoo kentinde HSPA’den sonra daha verimli olacağı tahmin edilen LTE kullanımının 2010’da hazır olacağı belirtiliyor.

Nokia Yöneticisi James Harper, WiMAX’in 4G ağları için niş bir seçim olarak kaldığını söyledi. Dünyanın en büyük cep telefonu üreticisinin LTE teknolojisine önümüzdeki yıl geçilebileceğini ve Nokia’nın üreteceği cihazların yanı sıra dizüstü ve/ya netbook modellerinde de LTE desteği olacağı tahmin ediliyor.

Teksas, Grapevine’da yapılan PCCA (Portable Computer and Communications Association) toplantısında konuşan Harper, LTE’nin WiMAX’ten potansiyel olarak daha yüksek indirme hızları sunabileceğini ve ayrıca geriye dönük olarak 3G teknolojileriyle uyumlu olduğunu belirtti.


3G, 3,5G ve 4G. Kablosuz ağlar sayesinde yakında kafamızdan anten çıkacak J

Nokia’ın bu kararı tüm endüstriyi yakından ilgilendiriyor. Zira Nokia Siemens Networks müthiş altyapı çalışmalarıyla biliniyor ve mobil dünyanın en önemli markalarından birisi. LTE seçimi doğal olarak bu kuruluşunda stratejilerini belirliyor olacak. Biz bu yaz 3G’ye geçmeye hazırlanırken Finliler 4G için doğru teknoloji türünü seçtiler bile 🙂

:: WiMAX’i Intel kurtarabilir mi?

 
yazarCem Sünbül

TV'de çeşitli kanal/programlarda sunuculuk yapan Cem, SDNtv'nin de ilk sunucusudur. Daha çok tüketici elektroniği, mobil ve kurumsal teknolojilere dair haberlere ağırlık veren Cem, uzun yıllardır görsel ve basılı teknoloji medyasında yer alan bir isim.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Nokia, WiMAX’in İpini Çekti konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Nokia, WiMAX’in İpini Çekti ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Nokia, WiMAX’in İpini Çekti ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "