Okunma

Nokia’da Sınırsız Müzik Ne Zaman?


18 Ocak 2009 Pazar 12:25
Nokia’da Sınırsız Müzik Ne Zaman?

Ülkemizde olduğu gibi tüm dünyada en çok satan cep telefonu markası olan Nokia, yeni modelleriyle hem müzikçalar hem de dijital fotoğraf makinesi özelliklerini de telefonlara dahil etmek istiyor. Müzikçalar konusunda hedefine ulaşmış gibi görünen firma, sadece cihaz değil, aynı zamanda içerik için de bazı planlar yapıyor.

Kullanıcılar Ne Yapıyor?

Kullanıcılar, müzik arşivleri için şu anda farklı yöntemler izliyor. Bir kısmı kendi arşivini cep telefonuna aktarırken bir kısmı da online müzik servislerinden faydalanarak doğrudan cep telefonu üzerinden satın alıp yükleme işlemini gerçekleştiriyor.

Nokia, müzik dinlemek için son derece başarılı cihazlar yapıyor ancak dinlenebilecek müzik dosyaları konusunda rakibi iPhone‘un sunduğu iTunes gibi bir seçenek sunmuyor.

5800 Xpress Music ile Başlayacak

Bu durum, ülkemizde uzun devam etmeyecek gibi görünüyor.  Nokia Türkiye yetkilileri, Nokia‘nın dokunmatik ekranlı telefonu Nokia 5800 XpressMusic ile ilginç bir promosyona imza atacaklarını bildirirken, bu kampanya hakkında detaylı bilgi vermekten de kaçınıyorlar. İlettiğimiz ısrarlı sorulara verilen kaçamak cevaplardan anladığımız kadarıyla tanınmış bir sanatçının albümü, yeni telefon ile beraber verilecek gibi görünüyor.

Rakipleri Var

Tabi bu durum, geçici bir çözüm. Kullanıcılar, sadece bir albüm ile yetinmek yerine sınırsız kaynağa erişmek istiyor. Bu seçeneklerle Nokia’nın, en azından Apple‘ın iTunes‘u, TTNet Müzik, Avea‘nın bazı kampanyaları ile yarışması mümkün değil.

Nokia kullanıcılarının sınırsız müzik arşivine erişmesi konusunda ise diğer ülkelerde önemli projeler hayata geçmiş durumda. Listeye eklenen yeni ülkeler arasında; Avustralya ve Singapur var.

Türkiye’de Ne Zaman?

Milyonlarca kullanıcısıyla Nokia‘nın en çok değer verdiği ülkelerden biri olan Türkiye‘de sınırsız müzik arşivinin ne zaman hayata geçirileceği konusunda ise alabildiğimiz net yanıt, en geç 2009’un ortaları oldu. Konuyla ilgili olarak bazı kurum ve kuruluşlarla, meslek örgütleriyle görüşmelerin devam ettiği yönünde.

Gelişmeleri, okurlarımızla paylaşmaya devam edeceğiz.

:: Nokia‘nın sınırsız müzik sunması hakkında önerileriniz var mı? Forumda tartışalım.
yazarHakkı Alkan

ShiftDelete.Net'in kurucusu olan ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; kişisel sitesi hakkialkan.com üzerinden de blog güncellemektedir. 
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Nokia’da Sınırsız Müzik Ne Zaman? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Nokia’da Sınırsız Müzik Ne Zaman? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Nokia’da Sınırsız Müzik Ne Zaman? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "