Okunma

Nokia’dan Geliştiricilere 3 Güzel Haber!


17 Nisan 2009 Cuma 09:11
Nokia’dan Geliştiricilere 3 Güzel Haber!

Yeni Nokia E serisi s60 3. sürüm SDK plug-in’i FP2 cihazlar için bir takım yeni destekler ve Nokia E55 ve E75 için yeni özellikler içeriyor. Bu plug-in sayesinde geliştiriciler E serisi API’lerinde birçok ek avantajlara kavuşuyorlar. Yazdırma framework’ü, e-mail ledi için destek, aygıt kimliği ve ön izleme penceresi ilk dikkat çekenler.


Nokia geliştiricileri çağırıyor

Ayrıca yine bu SDK ile tema ustalarını da ilgilendiren ayrıntılar atlanmamış. Nokia E75’in arayüzüne has eklemeler carbide.ui için E75 plug-in’ine eklenmiş. E75’in spesifik uygulamaları, S60 3. sürümden biraz daha farklı olan bekleme ekranı için ek geliştirmeler de yine carbide.ui için eklenen özelliklerden.

Bir diğer yenilik ise S60 5. sürüm için. Symbian OS 1.0 için geliştirilen 43 ek API S60 5. sürüm SDK’sı için uyarlanmış. Bu uyarlama paketi sayesinde geriye dönük bir takım standartlar ve ek işlevsellikler sağlanmış. Ayrıca s60 cihaz emulatöründe daha geniş aralıkta test imkanları sağlanmış oluyor.

Tüm bunların yanı sıra Nokia’nın ilk defa bir plug-in dosyasını kurulum dosyası olarak yayınlaması dikkat çekiyor.

Buradan Carbide.ui Nokia E75 plug-in, buradan E Serisi SDK Plug-in (s60 3. sürüm FP2) ve buradan S60 5. sürüm SDK‘sı için plug-in yükleyebilirsiniz.

:: Nokia’nın SDK’ya verdiği önemle ilgili fikirlerinizi burada paylaşabilirsiniz.

 

Ahmet Gözütok (Forum: alabula)
yazarCem Sünbül

TV'de çeşitli kanal/programlarda sunuculuk yapan Cem, SDNtv'nin de ilk sunucusudur. Daha çok tüketici elektroniği, mobil ve kurumsal teknolojilere dair haberlere ağırlık veren Cem, uzun yıllardır görsel ve basılı teknoloji medyasında yer alan bir isim.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Nokia’dan Geliştiricilere 3 Güzel Haber!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Basarili Haberler devamini bekliyoruz

" Nokia’dan Geliştiricilere 3 Güzel Haber! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Nokia’dan Geliştiricilere 3 Güzel Haber! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Nokia’dan Geliştiricilere 3 Güzel Haber! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "