Okunma

Nokia’dan İki Yeni Güncelleme Haberi!


15 Mayıs 2009 Cuma 07:06
Nokia’dan İki Yeni Güncelleme Haberi!

İlk güncelleme haberimizin kahramanı N85 oldu. V20.175 sürümüne yükseltilen firmware FOTA desteği ile de güncellenebiliyor ve ciddi düzenlemeler içeriyor.

Kullanıcılardan ciddi manada tepkiler alan N85 bu yeni güncelleme ile daha stabil bir yapıya kavuşmuş durumda. Nokia tarafından açıklanan bir sürüm notu bilgisi bulunmuyor olsa da yaptığımız incelemede yeni firmware ile N85’in gözle görülür bir biçimde hızlandığı ve özellikle müzik çalarda şarj tüketiminin azaldığını gördük.


N85 daha çok multimedya özellikleriyle dikkat çeken bir ürün

Çeşitli güvenlik açıklarının da kapatıldığı ve HelloOX yöntemiyle kırma işleminin gerçekleştirilebildiği bu yeni firmware tüm N85 kullanıcıları tarafından kesinlikle yüklenmeli.

İkinci güncelleme ise N serisinin yine yeni oyuncularından N79 için.  FOTA yahut Nokia Software Updater ile güncellenebilecek yeni firmware ciddi değişiklikler içeriyor. Yine özellikle hataların düzeltildiği yeni firmware N79’un stabilite çıtasını oldukça yükseltmiş.


Nokia’nın yazılımı ile Firmware güncellemek çok kolay

Yeni sürümün kazandığı en önemli özellik ise e-posta eklentisi. Tam manasıyla yeni nesil E serisi cihazların ve yeni firmware ile N96’nın kazandığı e-posta arayüzünü andırmasa da birkaç küçük adımda posta kutularınızı mobil cihazınızda etkinleştirmenize olanak tanıyor.

V12’den V20’ye yükseltilen bu firmware için ilk göze etapta göze çarpan hata düzeltmeleri şu şekilde;

* 1000 numara kapasiteli sim kartlardaki numara görüntülenememe sorunu düzeltilmiş,

* Mesaj geldiği esnada multimedya seslerinin kısılması özelliği eklenmiş,

* Nokia MAPS uygulamasındaki kapanma hatası giderilmiş.


N79 arka kapağındaki özellik sayesinde kapağa göre tema değiştiriyor

Bunun yanı sıra N79 yeni özellikler de kazanmış. Flash Lite uygulamaların sis halinde yüklenmeleri kolaylaştırılmış, ROM tabanlı uygulamaların yeni sürümlerinin kart hafızasına yüklenip varsayılan olarak çalıştırılması sağlanmış, orijinal müzik çalarda daha güçlü ses elde edilmiş, ses codecleri yenilenmiş, ivme ölçer optimize edilerek daha aktif çalışmak ve daha az enerji tüketmek üzere ayarlanmış, otomatik ekran döndürme yeteneği geliştirilmiş ve Bluetooth kulaklıklardaki bağlantı kesilmesi giderilmiş.

:: Firmware güncellemeleri esnasında hangi arabirimi kullanıyorsunuz?

 

Ahmet Gözütok (Forum: alabula)
yazarCem Sünbül

TV'de çeşitli kanal/programlarda sunuculuk yapan Cem, SDNtv'nin de ilk sunucusudur. Daha çok tüketici elektroniği, mobil ve kurumsal teknolojilere dair haberlere ağırlık veren Cem, uzun yıllardır görsel ve basılı teknoloji medyasında yer alan bir isim.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Nokia’dan İki Yeni Güncelleme Haberi!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  n85 için güncellemeleri nasıl yapabiliriz ?

 2. SDN Okuru dedi ki:

  mrb ben n79 nasıl güncelleye bilirim bana yardım ederseniz sevinirim

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Aynı problem bendede var mesaj yazmak çile oldu… Son güncllemeden sonra böyl bi problem var ne yapmamız gerekiyor ?

 4. SDN Okuru dedi ki:

  merhaba cem abi,senden bir isteğim olcak bende bu sabah wlan’la yıldız-kare06kare’ye tuşlayıp n79’mu gü***** msj yazarken çok geç algılı***** satıra geçtiğimde msj yazmak neredeyse imkansız hale ***** bir önceki yüreme nası geri getiririm?yardımcı olursan sevinş*****

" Nokia’dan İki Yeni Güncelleme Haberi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Nokia’dan İki Yeni Güncelleme Haberi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Nokia’dan İki Yeni Güncelleme Haberi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "