Okunma

Nokia’dan N97’ye Özel Güncellemeler


16 Temmuz 2009 Perşembe 05:43
Nokia’dan N97’ye Özel Güncellemeler

Nokia, yeni amiral gemisi N97 için kısa bir süre önce yayınladığı firmware güncellemesinin ardından, bu kez de 5 farklı uygulamada güncellemeye gitti. N97 içersinde bulunan “Software Update” uygulaması ile gerçekleştirilebilen güncelleme işlemi; Ovi Maps 3.1, N-Gage 1.3, Nokia Messaging 10, Ovi Contacts 1.2 ve küçük bir uygulama ya da hata düzeltme diyebileceğimiz C: sürücüsü uygulamalarını içeriyor.


Güncellemeleri seçmeli olarak da yükleyebilmek mümkün.

Software Update ile hem şebeke tabanlı servisler hem de wi-fi ile gerçekleştirilebilen güncelleme toplamda 16MB civarında bir boyuta sahip.

Ovi Maps ve N-Gage

Ovi Maps 3.1
Nokia N97 ilk olarak Nokia Maps 2.0 yüklü olarak geliyor. Bu yen sürüm daha kullanıcı dostu arayüzü, optimize edilmiş dokunmatik deneyimi sunuyor. Güncelleme ile eski harita tamamen silinerek yeni bir harita da yükleniyor. Ancak Nokia burada da kullanıcıları düşünmüş ve kayıtlı konum bilgileri, işaretler gibi kişisel veriler korunmuş.


N-Gage N97 için optimize edilmiş.

N-Gage
N97 ilk duyurulduğunda Nokia, N-Gage desteğini de bir özellik olarak belirtmişti. Ancak yeni N-Gage, N97’nin çıkışına yetişmekte biraz gecikti. Ek bir paketle güncellenen yeni N-Gage geriye dönük uyumluluk da sağlıyor.

Ovi Contacts ve Nokia Messaging

Ovi Contacts
Bir eğlence ve internet telefonu karakterindeki N97 için Nokia’nın web servislerini de kısa sürede faaliyete geçirmemesi düşünülemezdi. Bu durumdan payını alan güncel uygulama da Ovi Contacts. Bilindik yeteneklerinden hiçbir şey kaybetmeyen Ovi Contacts, optimize edilen dokunmatik arayüzüyle daha rahat bir kullanım sağlıyor. Ayrıca bu sürüm widget olarak ana ekrana eklenebiliyor.


Nokia Messaging Nokia’nın yine en güçlü uygulamalarından.

Nokia Messaging
Kısa bir süre önce duyurulan chat özelliğine de kavuşan Nokia Messaging, N97 ile de msn, Yahoo ve Aim hesaplarınızı kullanabilmenize olanak tanıyor. Ovi Contacts ile de bağlantılı çalışan uygulamanın rehber entegresyonu da yüklediğiniz anda sağlanıyor.

 

Telefon Hafızası Güncellemesi
Güncelleme paketinde yer alan en küçük ama gelmesine en çok sevinilecek paket olan C sürücüsü güncellemesi; özellikle firmware yükseltme işlemi sonrasında C: sürücüsündeki sebebi bilinmeyen yer işgali sorununa çözüm getiriyor. Yaklaşık 11 MB boyutunda bir yer sağlayan bu güncellemenin bunu nasıl yaptığına dair bir bilgimiz bulunmuyor.

Tüm bu özellikler en son firmware içersinde yüklü olarak geleceğinden yeni bir cihaz aldığınızda bu güncellemeleri yapmanıza gerek kalmayacak.

:: N-Gage Symbian adına önemli bir güç mü?
yazarAhmet Gözütok

Mobil cihazların dünyasında neler olup bittiğini yakından izlemekten öteye geçen Ahmet, en yeni mobil gelişmelerin nabzını adeta bu dünyanın damarlarında dolaşarak tutuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Nokia’dan N97’ye Özel Güncellemeler”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    iyide telefon bi gelsede alsak güncelleriz ne zaman türkiyede piyasaya çıkacak

" Nokia’dan N97’ye Özel Güncellemeler konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Nokia’dan N97’ye Özel Güncellemeler ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Nokia’dan N97’ye Özel Güncellemeler ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "