Okunma

Nokia’dan TV’de Bir Yenilik: QR Kod!


18 Ekim 2011 Salı 07:25
Nokia’dan TV’de Bir Yenilik: QR Kod!

Ülkemizdeki kullanıcılara akıllı telefon-televizyon arasındaki ilk entegrasyon deneyimini yaşatacak proje, sunduğu ekstra içeriklerle izleyicilere ayrıcalıklar sağlıyor.

İlgili programlar esnasında sağ alt köşede Nokia logosu ile birlikte beliren QR kodunu cep telefonlarını yaklaştırarak okutan kullanıcılar, cep telefonlarında hiçbir yerde yayımlanmamış sahne arkası görüntülerinden farklı içeriklere kadar ülkemizin ilk offline mobil medya entegrasyonu deneyimini yaşıyor.

Akıllı telefon-televizyon arasındaki ilk deneyim

Bu işbirliğinde amaç, tüketicileri merakla yaşamaya, araştırmaya, en yeni teknolojileri deneyimlemeye, yönlendirmek. Bu kapsamda Nokia ve National Geographic Channel Türkiye işbirliği ülkemizdeki Nokia kullanıcılarına akıllı telefon-televizyon arasındaki ilk entegrasyon deneyimini yaşatarak, ekstra içeriklerle izleyicilere ayrıcalıklar sağlıyor.

National Geographic Channel’da QR kod uygulaması ile yayınlanan programlar arasında Mega Fabrikalar, Alaska Devriyesi, Köpekbalığı Adamlar, Plastiki, Sınırda, Doğal Yaşam Nakliyecileri gibi çok beğenilen belgeseller yer alıyor.

Kullanıcıların bu sıra dışı deneyimi yaşamaları için Nokia akıllı telefonlarına QR Code uygulamasını indirmeleri gerekiyor. Söz konusu uygulama Nokia Mağaza’dan cep telefonlarına doğrudan ücretsiz olarak kısa sürede indirilebiliyor.

QR Kodu nedir?

QR (quick response) Kodu mobil cihazların kameralarından okutulabilen özel matris barkot (veya iki boyutlu barkot) türüdür. Kod kare beyaz fon üzerinde siyah motiflerden oluşur. Otomotiv sanayiinde kullanılması amacıyla geliştirilen QR Kod kullanımı günümüzde dijital kameralı akıllı telefonların etkisiyle giderek yaygınlaşıyor. Kaydedilen görsel telefonlarda çözümlenerek barkot içeriği kullanıcıyı bir internet adresine yönlendiriyor.

:: Akıllı telefon-televizyon entegrasyonu hayatımıza nasıl yansıyor?
yazarAtalay Keleştemur

Web uygulamaları geliştirmekten, yazı yazmaktan ve Linux kullanmaktan keyif alan bir açık kaynak gönüllüsü. Ayrıca boş zamanlarında bol bol LOTRO oynuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Nokia’dan TV’de Bir Yenilik: QR Kod!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    nokia kendini kurtarmak için çalısmalar yapıyor ama yaptıkca batıyor cok sacma bi olay 🙁

" Nokia’dan TV’de Bir Yenilik: QR Kod! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Nokia’dan TV’de Bir Yenilik: QR Kod! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Nokia’dan TV’de Bir Yenilik: QR Kod! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "