Okunma

Nostaljik Açılış – Kapanış Ekranları


10 Mayıs 2014 Cumartesi 12:00
Nostaljik Açılış – Kapanış Ekranları

Yıllar içinde birçok işletim sistemi yerini daha yeni sürümlere bıraktı. Eski PC ve Mac kullanıcıları günümüzün modern Windows ve OS X sürümlerinin atası olarak nitelendirilecek ilk sürümleri bizzat deneyimledi. Yeni kullanıcılar ise bu sürümlere yetişemeseler de birçocuğun adını duydu.

Unutulmaz işletim sistemleri

Aradan geçen yıllar birçok kullanıcıya eski işletim sistemlerini unuttursa da, bazı kısımlar hep akılda kaldı. Şüphesiz bunların başında da işletim sistemlerinin arayüzü ile açılış – kapanış ekranları gelir. Tabii ki bu ekranların sadece durağan fotoğraflarına bakmak gerçeklik hissini pek yaratmaz. O anı bire bire yaşamının hazzı başkadır. İşte tam da bu fikirden doğmuş bir site, eski işletim sistemlerine hayat veriyor.

Kendiniz deneyimleyin!

Bu küçük nostaljiyi yaşamak için PC‘lerinize 20 yıllık işletim sistemlerini kurmak zorunda değilsiniz. Therestartpage.com sitesi, tek sayfa üzerinde Windows 3.1‘den Windows 95‘e, Mac OS 9′dan Workbench‘e kadar birçok işletim sisteminin boot ekranlarını ziyaretçilere sunuyor.

Tamamı tek sayfada

Buradan ulaşabileceğiniz site üzerinde işletim sistemlerinin yeniden başlat uyarı pencereleriyle karşılaşacaksınız. Restart komutunu vererek, sesler ve görüntülerin tüm gerçekliğiyle var olduğu nostaljik bir deneyimi yaşayabillirsiniz.

:: Hangi işletim sisteminin boot ekranı sizi daha çok şaşırttı?

 
yazarAzim Köse

Ege Üniversitesi, Sinema TV Bölümü Yüksek Lisans mezunu olan Azim, 4 yıldır farklı mecralarda teknoloji hakkında haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 yorum - “Nostaljik Açılış – Kapanış Ekranları”

 1. Lopard38 dedi ki:

  Çok iyi bir projeymiş.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  En çok 98 de mavi ekran hatasını özledim.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Benim ek çok hoşuma giden LongHorn olan sürümün idi, Oda hikaye oldu.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Win98 hayattır be…

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Ben işletim sistemleri değilde nfs underground ın ilk açılış videosuna bitiyordum

 6. SDN Okuru dedi ki:

  güzel bir çalışma olmuş…

 7. Sansar667 dedi ki:

  Buradan kısmını kalın ve siyah yazarsanız ben gibi linki arayan arkadaşlar daha rahat bulabilir

 8. SDN Okuru dedi ki:

  WAY BE …

" Nostaljik Açılış – Kapanış Ekranları konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Nostaljik Açılış – Kapanış Ekranları ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Nostaljik Açılış – Kapanış Ekranları ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "