Okunma

Notre Dame’ı kurtarmaya çalışan teknolojiler!


17 Nisan 2019 Çarşamba 17:36
Notre Dame’ı kurtarmaya çalışan teknolojiler!

Neredeyse bin yıllık tarihi eser Notre Dame Katedrali, trajik bir olayla tüm dünyanın gündemine oturdu. Çıkan yangın sonucunda katedralin büyük bir kısmı zarar gördü. Tüm dünya sosyal medya sayesinde bu trajik olayı canlı olarak izledi. Korkunç yangın tam 12 saat sürdü ve 850 yıllık eser bu süre boyunca kaderi ile baş başa kaldı. Notre Dame yangını için harekete geçenler yalnızca insanlar olmadı.

Notre Dame Katedrali’ni kurtarmak için çalıştılar!

Yangın boyunca birçok kişi elinden geleni yapmak için çabalasa da itfaiyecilerin en büyük yardımcısı teknoloji oldu. Önemli teknolojik ürünler, itfaiyecilere rehberlik etti. Fransız medyasında çıkan bilgilere göre, acil müdahale ekipleri en az iki İHA ile çalıştı. İHA’lardan elde edilen görüntüler yangının şiddeti ve yönü hakkında önemli bilgiler verdi. Bu sayede yangının söndürülmesi konusunda önemli bir rol oynadı.

Paris İtfaiye Birliği’nde kullanılabilecek durumda bir İHA olmadığı için ticari özelliğe sahip Mavic Pro ve Matrice M210, yangın boyunca kolları sıvadı. 4K kameraya sahip Mavic Pro, nesneleri otomatik takip etme özelliği ile yangını izlerken önemli yardımcılardan biri oldu. Matrice M210 ise termal kamera, optik zoom ve spot lambaları gibi özellikleri ile itfaiyecilere destek oldu.

Aslında İHA’ların çalışması Paris’te yasak. Ancak bu olayda da gördüğümüz gibi bazı durumlarda teknolojinin hayat kurtarıcı özelliğini kabul etmek gerekiyor.

Yerde robot, gökte İHA!

Gökyüzünde drone’ler Notre Dame Katedrali için çabaladı. Yerde ise görev Shark Robotics tarafından geliştirilen 500 kilogramlık Colossus’a düştü. Colossus, yangının içine daldı ve Paris İtfaiyesi için elinden geleni yaptı. Ateş ve suya karşı dayanıklı olan Colossus, yangın söndürme konusunda önemli bir rol oynadı.

Aşağıdaki videoda da Colossus’un neler yaptığını görebiliyoruz.

En son teknolojiler, Notre Dame yangını için tüm elinden geleni yaptı. Hem insan hayatını tehlikeye atacak durumlarda hem de insanın yetersiz kaldığı durumlarda bu teknolojiler önemli hayat kurtarıcılar olarak hayatımızda olmaya devam edecek gibi görünüyor.
yazarHazal Orta

2012 yılında editörlük kariyerine başlayan yazarın yolu yakın zamanda ShiftDelete.Net ile kesişti. Teknoloji gündemini yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan teknolojik gelişmeleri okurlara aktarıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Notre Dame’ı kurtarmaya çalışan teknolojiler!”

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Egerko bi gun topkapi sarayımızda yangın çıksa (allah korusun) bizde yılalım tamir parasini dağıtalım mi diyeceksiniz? Notre dameda fransizlar icin onemli bir yer arkadaşlar. 171 yilda yapılan bir yapıt nasıl olursa terk edilebilir. Düşünceniz yanlış bence

  2. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Tarih ve sanat fakirlerden daha değerli.

  3. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Büyük şirketler yardım amaçlı toplamda 1 milyar eurp yardım yapmışlar zararı önlemek için. Haberlerde duydum vay anasını dedim ne para o kadar yardıma ihtiyacı olan fakirler var keşke onlarada yardım etseler o paralarla

" Notre Dame’ı kurtarmaya çalışan teknolojiler! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Notre Dame’ı kurtarmaya çalışan teknolojiler! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Notre Dame’ı kurtarmaya çalışan teknolojiler! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "