Okunma

Nüfus yoğunluğu dışkı ile belirleniyor!


09 Mayıs 2018 Çarşamba 15:00
Nüfus yoğunluğu dışkı ile belirleniyor!

Bilim insanları, nüfus yoğunluğu ölçümü için yeni bir yöntem geliştirdi. Biyo belirteç olarak kullanılan dışkıdaki bir molekül yardımıyla, nüfus yoğunluğu ölçülebiliyor.

Dışkı, nüfus yoğunluğu belirlemede kullanılıyor

Binghamton Üniversitesi’nden araştırmacılar, dışkıda bulunan kimyasalları inceleyerek nüfus değişimi hakkında yeni bilgiler verebileceğini keşfetti. Araştırmacılar, bu çalışma için biyo belirteç olarak dışkıdaki organik molekül olan Fecal Stanol’leri kullanıyor. Bu organik moleküller, nüfus sayıları ve nüfus değişimlerinin incelenmesini sağlıyor.

Yüzlerce, hatta binlerce yıl tortu halinde kalabilen bu organik moleküller, bulunduğu bölgedeki yerleşim yerinin tarihi hakkında bilgiler barındırıyor. Bu yöntemin testi için California State Üniversitesi ile işbirliği yapılarak, Cahokia adında bir yerleşim bölgesi için nüfus değişimi araştırması yapıldı. Cahokia’nın yanındaki gölde yürütülen araştırmada, Fecal Stanol verileri toplandı.

Elde edilen verilerde, bölgedeki nüfus yoğunluğunun bir noktaya kadar zirve yaptığı ve sonrasında yavaş bir düşüş yaşadığı tespit edildi. Bilim insanları, daha önce sel felaketi nedeniyle nüfusun yok olduğu tahmin edilen bölgede, böyle bir olayın gerçekleşmediğini belirtiyor. Aslında nüfusta ani bir düşme ve ani bir yok olma yaşanmamıştı.

nüfus yoğunluğu

Paskalya Adası gibi birçok bölgede, nüfusun yok olması hakkında pek çok doğal afet teorisi var. Geliştirilen yeni yöntem, bu tip teorilerin doğruluğunu tespit etmek için kullanılabilir.

Bölgede yaşayan insanların dışkılarındaki moleküller, geçmişe ışık tutuyor. Böylelikle nüfus değişimleri ve nüfus yoğunluğu hakkında bilgi toplanabiliyor.

Bu çalışma, Journal of Archaeological Science dergisinde yayımlandı.
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Nüfus yoğunluğu dışkı ile belirleniyor!”

  1. PiviReis dedi ki:

    Ya adamlar içlerinde tutarlarsa?

  2. Kerim dedi ki:

    :))) Su bilim insanlari ne boktan meseleler tartisip arastiriyorlar arkadas. Is mi yok sanki.

" Nüfus yoğunluğu dışkı ile belirleniyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Nüfus yoğunluğu dışkı ile belirleniyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Nüfus yoğunluğu dışkı ile belirleniyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "