Okunma

Nükleer deneme dağı yerinden oynattı!


11 Mayıs 2018 Cuma 11:15
Nükleer deneme dağı yerinden oynattı!

Geçtiğimiz yıl Kuzey Kore tarafından yapılan nükleer deneme, dağı yerinden hareket ettirdi. Araştırmacılar, nükleer deneme etkilerini gözlemlemek için 3D modellerden yararlandı.

Nükleer deneme depreme neden olmuştu

Kuzey Kore Cumhuriyeti, 1968 Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Antlaşması’ndan 2003 yılında çekilmişti. Bu antlaşmadan çekilen ilk ülke olan Kuzey Kore, 2006 yılı itibariyle nükleer testlerine başlamıştı. 3 Eylül 2017’de altıncı ve en büyük nükleer denemesini yaptı. Hatta bu denemenin ardından 6.3 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

Bu deneyin potansiyel gücü ve jeoloji üzerindeki etkilerine dair birçok araştırma yapıldı. Nanyang Teknoloji Üniversitesi, California Üniversitesi, Berkeley ve diğer birçok kurumdan oluşan bir araştırmacı ekibi, bu etkileri tespit edebilmek için uydu verilerini kullandı.

Ekip, yatay ve dikey yer değiştirmeyi ölçebilen bir Alman uydusu olan TerraSAR-X sentetik açıklıklı radar (SAR) ile araştırma yaptı. Optik sensörlerin aksine, elektromanyetik dalgaları kullanan SAR ile ayrıntılı bir inceleme yapıldı.

Araştırmacılar, uydu verilerini sismik dalga formu verileriyle birleştirdikten sonra nükleer testin tam etkisini değerlendirmek için 3D bilgisayar modellerini kullandı. Elde edilen modelde, nükleer testin inanılmaz bir şekilde dağı 3.5 metre ittiği gözlemlendi.

nükleer deneme

Bu deneyi günümüzdeki bombalar ile kıyaslayan araştırmacılar, 120-304 kilton TNT aralığında güce sahip olduğunu belirtiyor. Ayrıca Kuzey Kore tarafından yapılan nükleer deneme, 1945’te Hiroşoma’da kullanılan bombadan 20 kat daha fazla etkiye sahipti.

Geçtiğimiz ayın sonlarında, Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, nükleer test sahasını kapattığını duyurmuştu.
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Nükleer deneme dağı yerinden oynattı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Nükleer deneme dağı yerinden oynattı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Nükleer deneme dağı yerinden oynattı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "