Okunma

Nükleer kazalarda yapay zeka kullanılacak!


04 Temmuz 2018 Çarşamba 09:00
Nükleer kazalarda yapay zeka kullanılacak!

Geliştirilen yeni bir yapay zeka, nükleer yayılma haritası çıkarabiliyor. Olası nükleer kazalarda, nükleer yayılma haritası ile vatandaşlar için acil güvenlik önlemleri alınabilecek.

Yapay zeka ile nükleer yayılma tahmini

Tokyo Üniversitesi Endüstriyel Bilimler Enstitüsü’nden bir ekip tarafından geliştirilen yeni bir yapay zeka, nükleer alanda araştırmacılara yardımcı olacak. Yeni yapay zeka sistemi, nükleer atık kaynaklı radyoaktif dağılımın nasıl ve ne yönde olacağına dair karmaşık senaryolar oluşturabiliyor.

Hava durumu verilerini de kullanan sistem, 33 saate kadar tahminde bulunabiliyor. Yapay zekanın dağılımın yönünü en az yüzde 85’lik bir doğrulukla tahmin etmesi hedefleniyordu. Ancak geçmiş yılların da verilerini kullanan sistem, daha tahmin edilebilir hava durumu paternleri olduğunda kışın yüzde 95 doğruluk sağlayabiliyor.

Yeni tahmin modeli, hangi alanların en çok etkileneceği ve tahliyeye ihtiyaç duyulduğu ve hangi alanların daha az risk taşıdığı konusunda yararlı bilgiler sağlayabilir. Bu bölgelerde yaşayanlar yeme ve içme konusunda uyarılarak acil sağlık önlemleri alınabilir.

nükleer yayılma

Geçmiş verileri gelecek tahmini için kullanan sistem, Temmuz ayında yapılan testlerde yüzde 78 doğruluk gösterdi. Bu azalmanın tayfunların düzensizliği ve ön görülememesinden kaynaklandığı belirtiliyor.

Fukuşima benzeri olaylar meydana gelirse, yeni yapay zeka sistemi öncelikli yerleri belirleyecek ve vatandaşların acil güvenliklerinin sağlanması için çalışılacak. Aşağıdaki video ile yapay zekanın, nükleer dağılmayı nasıl modellediğini görebilirsiniz.
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Nükleer kazalarda yapay zeka kullanılacak!”

  1. Kerim dedi ki:

    Kazalari ogrenebilir teknolojinin kendisi insanligi yok etmek icin yapmasin da. Sorun cikmaz.

" Nükleer kazalarda yapay zeka kullanılacak! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Nükleer kazalarda yapay zeka kullanılacak! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Nükleer kazalarda yapay zeka kullanılacak! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "