Okunma

Nvidia’nın 2009 Planları


29 Aralık 2008 Pazartesi 09:37
Nvidia’nın 2009 Planları

Nvidia, 2008 yılında yaşadığı sıkıntıları atlatmak için yeni bir seneye başlayacak. Yeni yılda öncelikle ürün isimleri daha önceden de yazdığımız gibi, değişime uğrayacak. Fakat doğrudan önceki haberimizde bildirdiğimiz isimlerden farklı olarak, sadece yeniden isimlendirme değil yeni seri kartlar da artık GT200 gibi, model numarası sonda olacak şekilde bulunacak.

Yeni Modeller

40 nanometre konusunda ATI ile birlikte bir geçiş süreci yaşayacak olan Nvidia, bu aşamadan öne GT200b yongasıyla birlikte tost benzeri çift işlemcili ekran kartı olan GTX 295‘i piyasaya sürecek. Aynı yongadan üst seviye olarak yenilenmiş bir GTX 260 ile yeni üst seviye GTX 285 isimli ürünler üretecek. İkinci yarıda ise henüz ismi açıklanmayan ama işlemci kodları duyurulan ürünler mevcut.


Eski serideki kartları bir süre daha piyasada görebileceğiz.

Yeni çekirdek kodları yine GT200 şeklinde başlıyor. Üst seviyede GT212‘yi ikinci çeyrekte görebileceğiz. Bunun yanında orta ve alt seviyelerde ise sırasıyla GT214, GT216 ve GT218‘i göreceğiz. Burada isimlendirme biraz garip, çünkü işlemcinin performans seviyesi düştüğünde kod adındaki sayı büyüyor.

Yeni Tümleşik İşlemci ve GT300

Üçüncü çeyrekte Nvidia, iGT209 isimli yeni tümleşik grafik işlemcisi barındıran yongasını da duyurmayı hedefliyor. Bunun yanında son çeyrekte ise GT300 (umarız) tamamen yeni bir tasarımla kullanıcılarla buluşacak. Şimdiki GeForce 9000 serisini de uzunca bir süre piyasada göreceğimizi tahmin ediyoruz, çünkü üç veya dört ay daha Nvidia bu segmentleri yeni ürünlerle doldurmaya başlamayacak.

:: Nvidia, 2009’da kurtaracak mı?

Bilgi için: Nvidia
yazarBerkin Bozdoğan

Hayatını kamera karşısında değişik hareketler yaparak ve oyun sunucularında balistik incelemelerle bulunarak geçiren Berkin SDN ekibinin başına yeni çoraplar örmek için geri döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Nvidia’nın 2009 Planları konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Nvidia’nın 2009 Planları ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Nvidia’nın 2009 Planları ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "