Okunma

NVIDIA, akıllı robotlar ile güçlenecek!


04 Haziran 2018 Pazartesi 11:50
NVIDIA, akıllı robotlar ile güçlenecek!

NVIDIA, Jetson Xavier adını verdiği robotik modülü ile güçlendirilmiş Isaac robot platformunu başlattığını duyurdu. NVIDIA Isaac platformu ile yeni nesil otonom makinelere güç verecek. Firma bu sayede üretim, lojistik, tarım, inşaat ve diğer endüstri alanları için robotlara yapay zeka yeteneği getirebilecek.

NVIDIA CEO’su Jensen Huang tarafından Tayvan’da düzenlenen Computex 2018 fuarında duyurulan NVIDIA Isaac platformu; yeni donanım, yazılım ve sanal dünya robot simülatörü ile geliştiricilerin yeni robot türleri yaratmasını kolaylaştırıyor. Huang yaptığı açıklamada, “Bu robot platformu, birçok sektörde verimliliği artıran yeni yazılım otomasyonu seviyelerini sağlayacaktır. Daha sonra yapay zeka, sensörleri ile birlikte yeni nesil otonom makinaların beyni olacak. İlerde imalat, ev teslimi, depo lojistiği ve çok daha fazlasında milyarlarca akıllı makina olacak. ” dedi.

NVIDIA Isaac platformu

NVIDIA Isaac Platformu, 6 güçlü işlemci ile geliyor!

NVIDIA Isaac‘ın kalbinde, NVIDIA’nın özellikle robotik için tasarlanmış ilk yongası olan Jetson Xavier bulunuyor. Xavier’de 9 milyardan fazla transistör, saniyede 30 trilyon işlem yapabiliyor. Jetson Xavier, altı çeşit yüksek performanslı işlemciye sahip: Volta Tensor Çekirdek grafik işlem birimi (GPU), sekiz çekirdekli ARM64 işlemci, çift NVDLA derin öğrenme hızlandırıcısı, bir vizyon ve bir de görüntü ve video işlemcisi.

NVIDIA Isaac platformu

NVIDIA tarafından geliştirilen bir robotik algoritma yazılımı olan Isaac Intelligent Machine Acceleration ile robot üzerinde çeşitli yazılım geliştirme işlemleri uygulanabilecek. Ayrıca yine geliştiriciler için otonom makineleri eğitmek ve onları test etmek için oldukça gerçekçi bir sanal simülasyon ortamı olan Isaac Sim uygulaması da NVIDIA tarafından çıkartıldı.

Bu teknoloji sayesinde, üretim robotları insanlarla güvenli bir şekilde çalışabilecek ve değişikliklere uyum sağlayabilecek. Lojistik robotları, envanteri verimli bir şekilde taşıyıp yönetebilecek. NVIDIA, robotik yazılımı da içeren NVIDIA Jetson Xavier geliştirici kitini, Ağustos ayından itibaren 1.300 dolar fiyat etiketiyle satışa sunacak.
yazarErdem Yener

Geçmiş yıllardan beri teknoloji dünyasıyla iç içe olan Erdem, yeni haberleri ve teknolojik gelişmeleri paylaşmaktan mutluluk duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “NVIDIA, akıllı robotlar ile güçlenecek!”

  1. Harika dedi ki:

    Mikemmel anlatmaya gerek yok görüyorsunuz herşey ortada

" NVIDIA, akıllı robotlar ile güçlenecek! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere NVIDIA, akıllı robotlar ile güçlenecek! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda NVIDIA, akıllı robotlar ile güçlenecek! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "