Okunma

NVIDIA Jetson TX2 modülü tanıtıldı


08 Mart 2017 Çarşamba 17:00
NVIDIA Jetson TX2 modülü tanıtıldı

NVIDIA, önceki modeline göre iki kat daha fazla sunan Jetson TX2 geliştirici kitinin tanıtımını gerçekleştirdi. Yeni geliştirici kiti sunduğu performansın yanı sıra, düşük güç moduyla enerji verimliliğine önem verenlerin de tercihi olacak.

NVIDIA Jetson TX2 geliştirici kiti teknik özellikleri

Yerel seviyede güçlü paralel hesaplama olanağı sunan NVIDIA, Jetson platformu ile yerel donanımlarla görüntü sınıflandırma, navigasyon, konuşma tanımlama gibi işlemleri buluta ihtiyaç duymaksızın, geliştirme kitinin yapay zekası ile gerçekleştirilebiliyor. Bu sayede bant genişliği kullanımı ve gecikmeler önlenirken, verilerin güvenliği de sağlanmış oluyor.

Yine kredi kartı boyutlarında olan NVIDIA Jetson TX2, önceki neslin gerçekleştirdiği her şeyi ve hatta fazlasını gerçekleştirebilme kapasitesine sahip. Modül, TX1’de sunulan Quad ARM A57 çipinin yanına, şirketin Dual Denver 2 tasarımı üzerine kurulu ikinci bir işlemci de ekliyor. Bu işlemcilereyse 128-bit arayüzünde çalışan 8 GB LPDDR4 eşlik ediyor ve TX1’in katı olan 58.3 GBps bant genişliği elde ediliyor. Ek olarak yeni Jetson sisteminde, 256 CUDA çekirdeğine sahip bir NVIDIA Pascal grafik çipi de bulunuyor.

17-03/08/nvidia-jetson-tx2-02.jpg

Jetson TX2, 4K 60Hz videoları sıkıştırıp açabiliyor ve HDMI 2.0 bağlantısı üzerinden aktarabiliyor. Kart üzerinde bütünleşik olarak 32 GB eMMc olduğunu ve SD ya da SATA bağlantıları ile depolamayı genişletme olanağınızın olduğunu da belirtelim. TX2, TX1 ile sunulan aynı performansı 7.5w güçten az harcayarak sunabiliyor. Ek olarak yapay zeka hesaplamaları için NVIDIA Jetpack 3.0 SDK da geliştiricilerin hizmetinde olacak.

Şirket yeni donanım ve yazılım paketi sayesinde geliştiricilerin; akıllı kamera gibi akıllı video analitikleri, otomatikleştirilmiş araçlarda geliştirilmiş işlevsellik ve tüketici ya da iş amaçlı daha akıllı robotlar gibi yeni ve heyecan verici ürünler geliştirmelerine yardımcı olmayı hedefliyor.

NVIDIA Jetson TX2 geliştirici kiti çıkış tarihi ve fiyatı

ABD ve Avrupa’daki geliştiriciler, NVIDIA Jetson TX2 geliştirici kitini 600 dolarlık fiyat ödeyerek ön sipariş verebiliyorlar. Ürünün teslimatlarının ise 14 Mart itibarıyla başlayacağı ifade ediliyor. Diğer bölgelerin ise sonraki haftalarda sipariş verebileceği belirtilmekte.

17-03/08/nvidia-jetson-tx2-03.jpg

Jetson TX2 modülünü taşıyıcı kartı olmadan sipariş vermek isteyenlerse bu yılın ikinci çeyreğini beklemek zorunda. Bu haliyle modül için 400 dolarlık fiyat biçilirken en az 1000 dolarlık sipariş vermek gerekiyor. Son olarak, Jetson TX1 geliştirici kiti fiyatı ise 500 dolara düşmüş durumda.

:: NVIDIA Jetson TX2 geliştirici kartı hakkındaki görüşleriniz neler?
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “NVIDIA Jetson TX2 modülü tanıtıldı”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Moleküllerine ayırır Kaldırmak ne kelime

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Akıcı olmasa da 480p de oynarsın gta 5'i

  3. SDN Okuru dedi ki:

    Gta 5 kaldırır mı?

" NVIDIA Jetson TX2 modülü tanıtıldı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere NVIDIA Jetson TX2 modülü tanıtıldı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda NVIDIA Jetson TX2 modülü tanıtıldı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "