Okunma

NVIDIA Süper Olmanın Peşinde


10 Mart 2011 Perşembe 07:50
NVIDIA Süper Olmanın Peşinde

Önceden sadece grafik işlemci ve ekran kartlarıyla bilinen bir isim olan NVIDIA, yavaş yavaş bu kimliğinden sıyrılıyor.

Son dönemde tüm dünyada deyim yerindeyse patlama yapan akıllı telefonlar ve tabletler konusunda Tegra serisi ile önemli yatırımlar yapan NVIDIA, bir başka serisi ile çok daha yükseklere gözünü dikti.

Bahsettiğimiz seri GeForce ya da Quadro değil. NVIDIA, Tesla adını verdiği seri ile süper bilgisayarlar, sunucular ve veri merkezlerinde yer almaya başladı. Geçtiğimiz aylarda ortaya çıkan Project Denver ile ARM tabanlı yüksek performanslı işlemci geliştiren NVIDIA, bu alanda daha da gelişmek istiyor.

Sunucularda Tesla kullanımı da giderek artıyor

Yatırımlar Daha da Artacak

DARPA ile bir anlaşma yapan NVIDIA, 2018 yılında kullanıma sunulacak süper bilgisayarlarda da yer alacak. Bu bilgisayarların günümüzdeki modellerden 1000 kat daha hızlı olacağı iddia ediliyor.

Süper Bilgisayarlar Coşacak

NVIDIA’nın analistler için her yıl düzenlediği toplantıda konuşma yapan NVIDIA mali işler sorumlusu David White, şirketin geçmişe göre çok daha büyük çaplı yatırımlar yaptığını ve gelecekte de bunun daha da artacağını belirtti.

Hali hazırda NVIDIA, süper bilgisayar alanında Cray, IBM, HP ve Intel gibi isimlerle rekabete girmiş durumda. Dünyanın en hızlı süper bilgisayarı olan Tianhe 1A‘da 7000 adet NVIDIA Tesla işlemcisi bulunuyor.

:: Sizce NVIDIA süper bilgisayar konusunda yatırımlarının karşılığını alabilir mi?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" NVIDIA Süper Olmanın Peşinde konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere NVIDIA Süper Olmanın Peşinde ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda NVIDIA Süper Olmanın Peşinde ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "