Okunma

NVIDIA’nın Dört Çekirdekli Süper Miniği


16 Şubat 2011 Çarşamba 09:30
NVIDIA’nın Dört Çekirdekli Süper Miniği

Tegra 2 ile akıllı telefon ve tabletlere çift çekirdekli işlemcileri ilk getiren isim olan NVIDIA, Mobile World Congress’te yaptığı gösteri ile mobil cihazların geleceğini değiştirecek yeni yongalarını tanıttı.

Önümüzdeki üç yıllık dönem için planlarını açıklayan NVIDIA’nın bu yıl bizlere sunacağı yonganın adı Kal-ElTegra 3 olarak da anılan Kal-El’in en önemli özelliği akıllı telefonlar ve tabletler için kullanılacak dört çekirdekli ilk mobil işlemci olması. (Telefonlara Dört Çekirdek Geliyor)

Kal-El yongası sadece 14 mm2’lik bir yer kaplıyor

Extreme HD

Kal-El‘in sundukları sadece bununla da sınırlı değil. Tegra 2′den beş kat daha fazla performans göstereceği iddia edilen Kal-El, şu an için piyasada bulunan tün içerikten daha yüksek bir çözünürlük olan ve Extreme HD olarak da adlandırılan 2560 x 1600 çözünürlüğe destek veriyor.

NVIDIA, Kal-El yongasını kullanan modellerin minik birer bilgisayar şeklinde kullanılabileceğini, rahatlıkla büyük bir ekrana bağlanıp bunun üzerinden resim ve video düzenleme, belge hazırlama, internette dolaşma gibi birçok işlemin yapılabileceğini belirtiyor.

2014’te 100 Kat Artış

NVIDIA’nın planları Kal-El ile sınırlı değil. NVIDIA, Kal-El’den sonra sırasıyla Wayne, Logan ve Stark adını verdiği mobil işlemcileri piyasaya sürecek.

Yayınlanan grafikte NVIDIA yongalarının Core 2 Duo işlemcileri ile kıyaslaması da var

2014 yılında hazır olması planlanan Stark modelinin mevcut Tegra 2‘lerden 100 kat daha fazla performans göstereceği iddia ediliyor.

NVIDIA’nın, piyasaya sürmeyi planladığı mobil işlemcilerinde Superman, Batman, Wolverine ve Iron Man gibi çizgi roman karakterlerinin gerçek isimlerini kullanması da firmanın bu modellere ne kadar güvendiğinin bir kanıtı.

:: Akıllı telefonlar ve tabletler, dizüstü bilgisayarların yerini alabilir mi?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “NVIDIA’nın Dört Çekirdekli Süper Miniği”

  1. Mai Nai dedi ki:

    Kal-el Çok yaratıcı bi isim

" NVIDIA’nın Dört Çekirdekli Süper Miniği konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere NVIDIA’nın Dört Çekirdekli Süper Miniği ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda NVIDIA’nın Dört Çekirdekli Süper Miniği ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "