Okunma

Nvidia’dan OpenCL Desteği


10 Aralık 2008 Çarşamba 11:53
Nvidia’dan OpenCL Desteği

OpenCL, CUDA ve ATI Stream gibi, işlemcinin yapacağı işleri ekran
kartındaki paralel işlem birimlerine yaptırarak, uyumlu yazılımlarda performansın
artırılması hatta işlemcininkinin kat kat üstüne çıkmasını sağlayan bir
bir yazılım geliştirme arabirimi. Nvidia, kendi genel amaçlı paralel işlem teknolojisi CUDA’nın yanı sıra, marka bağımsız endüstri standardı olma yolunda ilerleyen yazılım geliştirme arabirimi olan OpenCL (Open Computing Language, açık hesaplama dili) konusunda da artık destek sağlıyor olacak. Nvidia, ATI tarafından OpenCL konusunda eksik kalmakla eleştiriliyordu ve kendisine has CUDA yazılım geliştirme ortamına yönelmiş durumdaydı.

Snow Leopard ile Gösteri Başlıyor

OpenCL isminin sahibi ve ekibin elebaşı ise, bir an şaşırabilirsiniz ama, Apple. Apple’ın OpenCL konusundaki çabaları, görünüşe göre bir sonraki Mac OS olan Snow Leopard ile kendisini gösterecek. Özellikle de en yeni MacBook ürünlerinin Nvidia tabanlı tümleşik ve ayrı ekran kartları kullandığını düşünürsek, Nvidia’nın da nereden ilham aldığını görebiliyoruz. OpenCL, OpenGL (üç boyutlu grafik) ve OpenAL (ses) gibi farklı platformlarda çalışan bir yazılım geliştirme arabirimi olacak. Dolayısıyla, Windows, Linux, Unix ve Mac OS gibi her işletim sistemi ve farklı platformda kullanılabilecek.

:: Ekran kartlarımızı daha fazla kullanmaya başlayacak mıyız?

Bilgi için: Nvidia
yazarBerkin Bozdoğan

Hayatını kamera karşısında değişik hareketler yaparak ve oyun sunucularında balistik incelemelerle bulunarak geçiren Berkin SDN ekibinin başına yeni çoraplar örmek için geri döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Nvidia’dan OpenCL Desteği konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Nvidia’dan OpenCL Desteği ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Nvidia’dan OpenCL Desteği ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "