Okunma

Nvidia’nın Hatalı Grafik Yongaları Piyasada


13 Mayıs 2009 Çarşamba 13:46
Nvidia’nın Hatalı Grafik Yongaları Piyasada

Toplam beş adet dizüstü kullanıcısı Nvidia’yı bahsi geçen sebeplerden dolayı mahkemeye verdi. Apple, Dell ve HP diz üstü sistemlerinde görülen bozuk grafik yongaları buna sebep oldu.

İddiaya göre Nvidia, grafik yongalarının bozuk olduğunu bile bile bunları üreticilere vermiş. Bu grafik yongaları dizüstü sistemlerinin performansını düşürdüğü gibi, pil kullanım süresini azaltıyor ve sistemin sürekli hata vermesini sağlıyor.

Nvidia, 2008’in Temmuz ayında yaptığı bir açıklamada, bazı grafik yongalarının ve yonga setlerinin hatalı üretildiğini itiraf etmişti. Dell ve HP gibi dizüstü üreticileri bunun üzerine, grafik yongasının performans profilini değiştiren bir BIOS’un güncellemesini duyurdu.

Fakat bu BIOS sorunu çözemedi. Davacılar, bu BIOS’un grafik yongalarının bozulmasını sadece ertelediğini, ürünün garanti süresi dolduğunda bu sorunlarının tekrar baş gösterdiğini söylediler.

 

Hangi yongasetlerinin bundan etkilendiği konusunda bir açıklama yok.

 

Apple ve HP, Nvidia’nın bu sorunlu grafik yongalarını tercih eden kullanıcılara ekstra bir garanti süresi sundu. Nvidia buna karşın piyasada bulunan tüm hatalı yongalarını geri toplamayı ret etti. Bu da davacıları çileden çıkartıp onları mahkemeye kadar başvurmalarını sağladı.

Eylül 2008’de benzer bir dava açıldı. O zaman da hatalı yongalar söz konusuydu. Hatta Ağustos 2007 tarihinde, Nvidia’nın grafik yongalarında inanılmaz bir geri dönüş olmuştu. Nvidia, bu olayı yaygınlaşmadan kapattı. Bu yongalarının hatalı olup olmadığı hakkında herhangi bir açıklama da yapılmadı.

:: Nvidia mağduru musunuz?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Nvidia’nın Hatalı Grafik Yongaları Piyasada”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    ben bu olayın canlı şahidiyim. arkadaşa aldığımız laptop ta iyi bir nvidia kart var ama oyunlarda çok hareketli sahnelerde ekran kartı hata verip çıkıyor. yani biraz ısındığı zaman oyun oynatmıyor.

" Nvidia’nın Hatalı Grafik Yongaları Piyasada konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Nvidia’nın Hatalı Grafik Yongaları Piyasada ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Nvidia’nın Hatalı Grafik Yongaları Piyasada ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "