Okunma

O da şehir efsanesi çıktı! (VİDEO)


07 Mart 2017 Salı 14:00
O da şehir efsanesi çıktı! (VİDEO)

Bankaların ortak platformu BKM, Türkiye’nin temassız ödemeler konusunda geldiği nokta ile ilgili gelişmeleri paylaştı. BKM’nin paylaştığı verilere göre, 2016 yılında 45 milyon adet temassız işlem gerçekleştirildi. Bir yılda temassız özellikli aktif kredi kartı sayısı yüzde 86, terminal sayısı yüzde 137 oranında arttı.
  
BKM Ödeme Platformları Genel Müdür Yardımcısı Celal Cündoğlu, 2016’da tüm Türkiye’de 4,2 milyar adet kartlı ödemenin yapıldığını, bu ödemelerin yüzde 63’ünün 50 TL ve altındaki ödemeleri ifade eden mikro ödemeler olduğunu belirtti. Cündoğlu, temassız ödeme yönteminin hijyenik olmama, bozuk para taşıma, yırtılma, kaybolma ya da çalınma gibi, nakit paranın getirdiği riskleri taşımadığını vurguladı. Cündoğlu ayrıca temassız özellikli kartların bu yönleriyle özellikle mikro ödemeler tarafında tercih edildiğini ifade etti.
 
Temassız ödemeler zaman kazandırır

Temassız kartlarla yapılan ödemelerin, nakit ödemeye kıyasla 7 saniyelik avantaj sağladığını belirten Cündoğlu, nakit ile yapılan ödemelerin ortalama 16 saniye, temassız kartlarla yapılan ödemelerin ise 9 saniye sürdüğünü belirtti.


 
Zamana karşı yarıştığımız günümüzde temassız ödemelerin, hem kart kullanıcılarına hem de işyerlerine zaman kazandırdığının altını çizen Cündoğlu, Türkiye’de Aralık ayında kredi kartıyla gerçekleşen ortalama 3,9 milyon adet temassız işlemle nakit ödemeye göre 317 gün 10,6 ay kazanıldığını, temassız ödemenin yaygın olduğu İngiltere’de ise bu rakamın Türkiye’nin 10 katı olduğunu belirtti.
 
2020 yılı hedefi %10 seviyelerine ulaşmak

2017 itibarıyla 18,5 milyon temassız kredi kartı ve 608 bin adet temassız ödeme kabul eden cihaz ile sektör olarak yeniliğin tanınması, altyapının oluşması ve denenmesi süreçlerinde çok büyük adımlar atıldığını vurgulayan Cündoğlu, bir yılda aktif temassız terminal sayısının yüzde 137, aktif temassız kredi kartı sayısının yüzde 86, aylık temassız kredi kartı işlem adetlerinin ise yüzde 77 oranında arttığını vurguladı. Ödeme sistemlerinde lider olan Türkiye’de kartlı ödemelerin %1,5’inin temassız olarak gerçekleştiğine dikkat çeken Cündoğlu, hedeflerinin bu oranı 2020 yılında %10’lara çıkarmak olduğunu söyledi.  
 
2020’de tüm terminaller temassız özellikli olacak

2016’nın bu süreçte bir milat olduğunu hatırlatan Cündoğlu, tüm kredi kartları içinde her 3 karttan, tüm ödeme terminalleri arasından da her 4 terminalden birinin temassız özellikli hale geldiğini açıkladı ve “Hedefimiz, 2020 Ocak ayı itibarıyla tüm ödeme terminallerinin temassız özellikli olması” ifadelerini kullandı. Gelecekte temassız ödemelerin form değiştirerek mobil ödemeler, bağış ve sosyal sorumluluk projeleri, giyilebilir teknolojiler alanlarında da kullanılacağına dikkat çeken Celal Cündoğlu, “BKM olarak sektörümüzü gelecek nesil temassız ödeme çözümlerine de hazırlıyoruz” dedi.

Hırsızlar, bu teknolojiden faydalanabilir mi?

Temassız ödeme desteği bulunan kredi kartlarından, kullanıcının bilgisi dahilinde olmadan metrobüs gibi halka açık ortamlarda gizlice para transferi yapıldığı iddiaları ise, BKM tarafından doğrulanmadı. Böyle bir durumun yaşanabilmesi için gerekli çok sayıda şartın olduğu ve kayıt altında tutulan bu işlemler için basına yansıyan haberlerin doğruyu yansıtmadığı söylendi.:: Temassız ödemeyi kullanıyor musunuz? Neden?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

12 yorum - “O da şehir efsanesi çıktı! (VİDEO)”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Ben uzun zamandır kullanıyorum gerçekten çok kullanışlı hatta birçok işyerinde (küçük esnaf dahil) ödeme yapıyorken temassız kartı ben tanıttım diyebilirim. Pos cihazına bakınca direk anlaşılıyor zaten (yeni nesil olanları) kartı vermek yerine gösteriyorum adamlar şaşırıyor bunun böylede bir işlevi varmış diyorlar:)) Telefonumada tanımladım telefonla nfc ile ödeme yapınca iyice şaşırıyorlar bikaçının yüzü gözümün önünden gitmiyor:))) Ben garantinin bonus flaş uygulaması ile telefona tanıttım başka yoluda vardır bilmiyorum ama mastercard kabul ediliyor visa desteklemiyor teknoloji olarak belirteyim.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Tamam da kartı kaybedersen başkası bulunca direk alır istediği yere ödeme yapar şifre gerek kalmıyor ?

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Benim bildiğim kadarıyla ödem kartı pos cihazına yaklaştırınca şifre girmeden gerçekleşiyor. Bu durumda kart izinsiz ödeme alınmasını engelleyen nasıl bir güvenlik önlemi var.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Biz hollanda da normal banka kartimizla 3 senedir bu sekil odeme yapabiliyoruz..

 5. SDN Okuru dedi ki:

  BKM Bey kafadan atmış biraz. Bu özellikteki kartların tüm bilgilerini çalabilen, bu kartları kopyalayan ve alışveriş yapan hacklerın var olduğu bilinen bir gerçektir fakat bu Türkiye'de henüz o kadar yaygın bir hırsızlık değildir.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Öff ne reklamını yaptınız şu BKM çöpünün… Paypal bunlar yüzünden yasaklandı

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Böyle bir teknoloji var mıydı?

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Reklamlar

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Apple Pay Türkiye hakkında bildiginiz varmıdır

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Halen belediye otobüslerinde akbil yerine nfc ödeme işlemine geçmediler, bazı şehirlerde manisa, antalya gibi yapmışlar ama henüz istanbula gelmememiş.

" O da şehir efsanesi çıktı! (VİDEO) konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere O da şehir efsanesi çıktı! (VİDEO) ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda O da şehir efsanesi çıktı! (VİDEO) ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "