Okunma

Obama’nın Yeni Oyuncağı


23 Ocak 2009 Cuma 12:02
Obama’nın Yeni Oyuncağı

Bir dönem hükümetlerin gündemine yerleşen, meclis oturumlarında tartışılan Blackberry, ABD Başkanı Barack Obama’nın da başkanlık öncesi tercih ettiği bir üründü. Yeterince güvenli olmayabilir gerekçesiyle istememesine ve karşı çıkmasına rağmen Blackberry’sine veda etmek zorunda kalan Obama’nın yeni cep telefonunda bakın ne özellikler var?

 


Başkan Obama’nın yeni cep telefonunda adeta yok yok…

Obama’ya verilen telefon her şeyden önce yükseltilmiş güvenlik özellikleriyle dikkat çekiyor. General Dynamics tarafından Sectera Edge adıyla üretilen cihaz Windows Mobile platformunu kullanıyor. GSM ve CDMA şebekesini kullanabilen ürün tam bir Blackberry olmasa da Obama için hazırlanan bu özel versiyonda bazı Blackberry yazılımları yüklenmiş durumda. QWERTY klavyeye sahip olan ürün dokunmatik ekrana sahip.

Teknik Özellikler

Sectera EDGE’in dikkat çeken özelliklerinden biri Trusted Display adı verilen güvenli not alma ekranı. E-posta alıp gönderebilme ve internet tarayıcı gibi standart akıllı telefonların yapabildiği işlerden geri kalmayan ürünle güvenlikli ve güvenliksiz telefon görüşmeleri yapabilmek mümkün. Masaüstü bilgisayarla kablosuz senkronizasyon gerçekleştirebilen Sectera EDGE gelişmiş güvenlik özellikleriyle başkanlar için hazırlanmış olduğunu ispatlıyor.

Başkana Yüksek Güvenlik Gerek

General Dynamics’in Sectera EDGE modelinin ABD Başkanı için tercih edilmesinin nedeni güvenlik standartlarının yüksekliği öncelikle. ABD Ulusal Güvenlik Ajansı NSA‘in onayından geçen ürün güvenli kablosuz internet bağlantısı, dahili Common Access Card (CAC) desteği, Type 1 şifrelenmiş veri saklayabilme gibi özellikler sunuyor. Aslında Obama’ya bu telefonun verileceği önceden belliydi. Çünkü General Dynamcis’in NSA ile 2007 sonlarında imzalanan özel bir antlaşması bulunuyor. Bu antlaşmaya göre yüksek askeri personel ve hükümet yetkilileri bu telefondan kullanıyor.

:: Blackberry mi Sectera EDGE mi?
yazarMelih Çelik

Gazeteciler Mahallesi Yazarlar Sokak doğumlu olduğu için meslek olarak gazeteciliği seçmiştir. Şu sıralar, geçmişte kendisi için söylenen 'internette on editör gücündedir' ünvanını yeniden almak için uğraşmaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Obama’nın Yeni Oyuncağı”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    şimdi bizim iş adamlarımız nerden alırız bu telefonu diye deliye dönerler. e obama yla aynı telefonu kullanıyorum demek önemli şey. vertu ya güle güle

  2. SDN Okuru dedi ki:

    ***** videosundaki gibi ise felaket takoz bir cihaz…

  3. SDN Okuru dedi ki:

    windows kullanıyorsa, baştan güvenlikten vazgeçmiş demektirler. güvenliği pekte düşünmüyorlar kanaatindeyim. başkanlarını kontrol altında tutmak için böyle birşey yapmış olabilirler.

" Obama’nın Yeni Oyuncağı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Obama’nın Yeni Oyuncağı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Obama’nın Yeni Oyuncağı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "