Okunma

Oculus Rift’i Çıkartmadan 1 Ay Yaşayacak!


20 Kasım 2014 Perşembe 18:00
Oculus Rift’i Çıkartmadan 1 Ay Yaşayacak!

Gittikçe ilerleyen sanal gerçeklik teknolojisi ilginç bir hal almaya başladı. Oculus, Samsung, Google gibi büyük üreticilerin ürettikleri sanal gerçeklik gözlükleri ilk aşamada eğlence amaçlı hazırlanmıştı. Haberimize konu olan olay ise işi bambaşka bir noktaya taşımış durumda.

Günümüze kadar bir çok kişi tarafından test edilmiş olan sanal gerçekliği hiç kimsenin bu kadar abartmayı düşündüğünü zannetmiyorum. İngiliz sanatçı Mark Farid ise tam 28 gün boyunca kafasında Oculus Rift’i hiç çıkartmadan sanal ortamda yaşamayı hedefliyor.

Sanatçı, bu süre zarfında duşa girerken veya tuvaletteyken bile cihazı kafasından çıkartmayacak ve kendisine ayrılan alanı hiç terk etmeyecek.

14-11/20/oculus-rift-28-gun-2.jpg

Geleceğin sınırlarını zorlamak isteyen Farid, kimilerine klostrfobik gelen bu fikri kendisinin bu sıkıcı ortamdan hiç etkilenmeden sanal alem ile bütünleşeceğini düşünüyor.

Başka bir kullanıcının birinci şahıs perspektifinden kaydettiği ses ve görüntüleri zamanla kendisi yaşıyormuş gibi hissedeceğini ve o ortamın kendi gerçeğinden farksız olacağını tahmin ediyor.

14-11/20/oculus-rift.jpg

Bu süre zarfında Farid bulunduğu yerden hiç ayrılmayacağı için ona yeme içme konularında yardımcı olmak üzere bir ekip eşlik edecek ve akıl sağlını kaybetme tehlikesine karşılık her gün bir saat boyunca bir psikiyatrist ile vakit geçirecek. Herhangi bir sağlık problemi ile karşılaşılması durumunda ise proje sonlandırılacak.

:: Bu proje hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarBekir Can Yumrutepe

Küçüklüğünden bu yana teknoloji tutkunu olan Bekir Can, 2014 yılının Ağustos ayından bu yana ShiftDelete.Net bünyesinde haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

15 yorum - “Oculus Rift’i Çıkartmadan 1 Ay Yaşayacak!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Böyle ruh hastalarını uzay mekiği ile dünyanın dışına göndermek lazım

 2. SDN Okuru dedi ki:

  On sene önce dememiştim çok zor dayanamaz

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Aklıma gelmişti. 🙂

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Grounded Vindaloop South Park

 5. Dogukan_gti dedi ki:

  Duþ kýsmýný anlamadým.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  deney bunlar deney zevk için değil

 7. SDN Okuru dedi ki:

  “klostrobofik” kelime anlamını bilmiyorsunuz sanırım

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Sword Art Online 🙂

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Ben 2 saat dayanamadım beynim allak bullak oldu. 1 ayda kesin ciddi sorunlar oluşur

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Bi 10-15 seneye sanal ortamda parasını verebildiğimiz Hayatları yaşayacak,orada 1 yılımız gerçekte 1 gün olacak!Demedi demeyin:)

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Amaçsız genç

 12. SDN Okuru dedi ki:

  sonra 28 days later filmi zombisel yaşam.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Denemekten zarar gelmez.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  On yıla lain gibi olcaz desene… iyiymiş bu.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Psikiyatride Disosiyatif bozuklukların içinde depersonalizasyon ve derealizasyon denen iki olgu ***** bunlardan kurtulabilmek için türlü tedaviler gö***** görülen o ki Farid bu duyguları hissetmek istiyor tabiki ana teması “geleceği hissetmek,görmek” olarak. Umarım aramıza dönebilir…

" Oculus Rift’i Çıkartmadan 1 Ay Yaşayacak! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Oculus Rift’i Çıkartmadan 1 Ay Yaşayacak! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Oculus Rift’i Çıkartmadan 1 Ay Yaşayacak! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "