Okunma

Oculus, ZeniMax’e dava açmaya hazırlanıyor!


10 Mart 2017 Cuma 21:00
Oculus, ZeniMax’e dava açmaya hazırlanıyor!

Oculus ile ZeniMax Media arasındaki büyük kavga sürüyor. Fakat bu kez Oculus’un CTO’su olarak görev yapan efsane isim John Carmack, eski işverenini kendisine olan borçları nedeniyle mahkemeye vereceğini açıkladı.

John Carmack vs. ZeniMax Media

Öncelikle bu davanın daha önce ZeniMax ile Oculus arasında yaşanan ve geçtiğimiz ay sonuçlanan dava ile bir ilgisi olmadığını hatırlatalım. Zaten o dava sonuçlanmış ve Oculus, ZeniMax’a 500 milyon Dolar ödemeye mahkum edilmişti.

Bu dava ise John Carmack’ın, Doom ve Quake gibi iki efsane oyun serisini yaratan stüdyo id Software’in ZeniMax’a satışıyla birlikte kendisine ödenmesi gereken paranın ödenmediği iddiası üzerine açılıyor. ZeniMax, id Software’in alımı için 150 milyon Dolar ödemişti.

17-03/10/john-carmack-sdn.jpg

Görünüşe göre John Carmack’ın bu satışla birlikte 45 milyon Dolar gibi bir ödeme alması gerekiyor. Fakat 2011 yılında Carmack’ın kararıyla bu ücretin yarısı ZeniMax hisseleri olarak ödenmiş durumda. Geriye kalan 22.5 milyon Dolar ise John Carmack’a göre ödenmedi.

ZeniMax tarafından ise John Carmack’ın aralarında yapılan bazı anlaşmalara uymadığı gerekçesiyle bu ödemenin gerçekleştirilmediği açıklandı.

:: Sizce bu dava nasıl sonuçlanır?
yazarMurat Sağlam

Medya ve İletişim bölümünde yüksek lisans yapmakta olan Murat; oyun, sinema ve teknoloji dünyasıyla yakından ilgilenmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Oculus, ZeniMax’e dava açmaya hazırlanıyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Oculus, ZeniMax’e dava açmaya hazırlanıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Oculus, ZeniMax’e dava açmaya hazırlanıyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "