Okunma

Bilgisayarsız ve telefonsuz sanal gerçeklik gözlüğü!


07 Ekim 2018 Pazar 21:00
Bilgisayarsız ve telefonsuz sanal gerçeklik gözlüğü!

Sanal gerçeklik gözlüklerinin en büyük handikaplarından biri olan tek başlarına kullanılamamaları, bir bilgisayara veya telefona ihtiyaç duymalarıydı. Durum böyle olunca, sanal gerçeklik gözlüğü sahibi olmak yeterli olmuyor, aynı zamanda ya bir telefona ya da güçlü bir bilgisayara ihtiyacımız oluyordu. VR destekli ekran kartları ise GTX 1060 serisi ile başladığını hatırlarsak, bir sanal gerçeklik gözlüğü sahibi olmak ve bunu kullanabilmek maliyetli bir hal alıyordu.

Oculus’tan beklenen haber

Oculus, Quest adıyla satışa sunmaya hazırlandığı sanal gerçeklik gözlüğü ile daha önceki bütün handikapları ortadan kaldırmayı hedefliyor. Dünyanın ilk hepsi bir arada oyun sistemi olacak Quest, bilgisayara veya telefona ihtiyaç duyulmadan kullanılabilecek. Oculus Quest, görsel netliği en üst düzeye çıkarmak için ayarladığı ideal lens aralığı ve göz başına 1600×1440 çözünürlük ile piyasanın en iyi gözlüklerinden biri olan Oculus Rift’in kullandığı optikleri sunuyor. Yerleşik kulaklığında da gelişime giden Oculus, daha kaliteli derin baslar sunduğunu iddia ediyor.

Oculus Insight

Oculus’un bir başka yankı uyandıran yeni teknolojisi ise Insight. Dahili hareket izleyici diye adlandırdığı sistem, hiçbir harici hareket sensörüne ve algılayıcısına ihtiyaç duymuyor. Bu yenilikçi sistem, gerçek yerini ve hareketlerini tespit edebilmek için dört ultra açılı sensörler ile görüntüleme algoritması kullanıyor. Oculus Quest, sadece başlık ve kumandalar ile gerçek hayattaki hareketleri sanal gerçeklik gözlüğü içerisine aktarmayı başarıyor.

oculustan-beklenen-haber2

2019’da Satışta

Oculus yeni gözlüğü Quest’i, 2019’un ilk çeyreğinde satışa sunacağını açıkladı. 64 gb versiyonunu 399 dolardan satılacağını belirtirken, depolama kısmında başka seçeneklerin bulunup bulunmayacağı konusunda belirsizlik devam ediyor.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Bilgisayarsız ve telefonsuz sanal gerçeklik gözlüğü!”

 1. Anonim dedi ki:

  Harika

 2. Anonim dedi ki:

  399 dolar mi?
  Bence Daha fazla gibi geliyor.
  Gözlük arti Tel veya Bilgisayar Yaklasik 750 dolar civarinda.
  Bunu degerlendirecektir Samsung ve Büyük ihtimal 500 ile 700 dolar arasi piyasaya çikacaktir…

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Dehşet bir teknoloji

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Gözlerinizi bozabilir.

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Alınır. Dolar 7yi geçmesse

" Bilgisayarsız ve telefonsuz sanal gerçeklik gözlüğü! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bilgisayarsız ve telefonsuz sanal gerçeklik gözlüğü! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bilgisayarsız ve telefonsuz sanal gerçeklik gözlüğü! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "