Okunma

OCZ Fatal1ty 2 GB DDR2 Bellek Seti


30 Mart 2009 Pazartesi 09:05
OCZ Fatal1ty 2 GB DDR2 Bellek Seti

Profesyonel oyuncular denince ilk akla gelen isim olan Johnathan Wendel, ya da herkesin bildiği takma ismiyle Fatal1ty, birçok bilgisayar bileşeni ve aksesuarına ismini veriyor. OCZ tarafından üretilen Fatal1ty bellek seti, DDR2 tarafında 1066 MHz‘lik hızıyla dikkatleri çekiyor. Elbette 1066 MHz DDR2 bellek tek başına çok da büyük bir olay sayılmaz. Olay gecikme hızlarında.


Performans Bilgileri

Fatal1ty DDR2 bellekler EPP desteğine sahip. Yani destekleyen anakartlarda doğrudan bu profili etkinleştirerek elinizi yormadan belleklerin yüksek performans modunda çalışmasını sağlayabiliyorsunuz.  Peki bu performans modu tam olarak hangi değerleri veriyor?

Fatal1ty, 2,1 Volt gerilimle 1066 MHz’de 5-5-5-15 gecikme sürelerinde çalışabiliyor. Gelişmiş gerilim koruması (EVP, enhanced voltage protection) sayesinde, bu ürün 2,15 Volt seviyesine kadar garanti kapsamında kalıyor.

Set Miktarı

Bellekler, 2×1 GB‘lık iki parçadan oluşuyor. Açıkçası, üretilmişken bir de 2×2 GB’lık set görmek isterdik. Bu setten iki tanesi hız aşırtmacıların işini görmeyebilir; çünkü bellek parçalarının sayısı arttıkça, hız aşırtmada hedefleri tutturmak zorlaşmaya başlıyor.

Soğutma

OCZ’nin birçok ürününde gördüğümüz XTC soğutucular bu belleklerde de kullanılmış. Soğutmanın böyle bir ürün için yeterli seviyede olduğunu söyleyebiliriz. Tabii en nihayetinde bu soğutucuların performansı kasa içindeki hava akımına bakıyor. Eğer bu bellekleri 800 MHz’de fazladan bir gerilim vermeden çalıştırırsanız, hiç ısınmadıklarını söyleyelim.

Yorumlar

DDR2 bellek fiyatları son zamanlarda oldukça düşse de son 1-2 hafta içinde bir çıkış söz konusu. Zira, üreticiler DDR2 tarafında talepleri karşılamak konusunda sıkıntı çekiyorlar. Şu sıralarda devreye giren KDV indirimi sebebiyle yine de bu artışlar size daha az yansıyacak. Dolayısıyla yine OCZ’nin ürettiği 2 GB‘lık iki bellek modülüyle 4 GB’lık sete vereceğiniz paraya, hız sizin için daha önemliyse, bu 2 GB’lık seti alabilirsiniz.

OCZ Fatal1ty
DDR2 Bellek

Bellek miktarı: 1 GB’lık iki modül, 2 GB toplam
Gecikme süreleri: EPP ile 5-5-5-15, 1066 MHz, 2,1 Volt
Soğutma: OCZ XTC pasif soğutucular

Üretici: OCZ / ABD
Ülkemize getiren: Akortek
Telefon: (212) 210 97 99

Güncel fiyatı öğrenmek ve ürünü satın almak için tıklayın

:: Bellek konusunda, peformans mı yoksa miktar mı?
yazarBerkin Bozdoğan

Hayatını kamera karşısında değişik hareketler yaparak ve oyun sunucularında balistik incelemelerle bulunarak geçiren Berkin SDN ekibinin başına yeni çoraplar örmek için geri döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “OCZ Fatal1ty 2 GB DDR2 Bellek Seti”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Çok uçuk kaçık çok agresif zamanlamalar bunlar..!!!Parası olan alsın!

  2. SDN Okuru dedi ki:

    slm

" OCZ Fatal1ty 2 GB DDR2 Bellek Seti konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere OCZ Fatal1ty 2 GB DDR2 Bellek Seti ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda OCZ Fatal1ty 2 GB DDR2 Bellek Seti ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "