Okunma

Banka Bilgilerinizi Ele Geçiren Truva Atı!


23 Şubat 2011 Çarşamba 17:00
Banka Bilgilerinizi Ele Geçiren Truva Atı!

Geçtiğimiz yıllar içerisinde, binlerce kullanıcının banka hesap ve kimlik bilgileri, kötü niyetli kişiler tarafından, geliştirilen zararlı araçlar yardımıyla çalındı. Kredi kartı bilgileri, hesap numaraları ve onlarca önemli veri, sahtekarların eline geçti. Şimdi de yepyeni bir tehditle karşı karşıyayız: Doğu Avrupa’da geliştirilen OddJob isimli truva atı.

OddJob, benzerlerinin aksine kullanıcının hesabını kırıp, bilgilerini doğrudan ele geçirmiyor. Aslında tam tersi geçerli: Kullanıcı, bankacılık işlemlerini bilgisayar üstünden yürütürken, arka planda gizlice çalışıp, gerçek zamanlı olarak belirteçleri ele geçiriyor. Böylece banka müşterisi hangi işlemi yaparsa, zararlının geliştiricileri o işlemi yapabilir hale geliyor.

OddJob, özellikle Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kullanıcıların canını yakmak için geliştirilmiş, lakin Avrupa ve ülkemizde de egemen olmaması için hiçbir sebep yok. Uzmanlar, güvenlik yazılımlarının güncellenip (Spybot Search & Destroy 1.6.2 Nasıl Kullanılır), bilinmeyen bilgisayardan (örneğin internet kafeler) işlem yapılmaması gereği konusunda uyarıda bulundu.

:: Yeni truva atı hakkında ne düşünüyorsunuz?

 
yazarBarış Terun

Geçmişte pek çok bilişim ve otomobil dergisinde çalışan Barış, Psikoloji Yüksek Lisansı'nı bitirdikten sonra tüm mesaisini, büyük bir zevkle ShiftDelete.Net'e ayırıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Banka Bilgilerinizi Ele Geçiren Truva Atı!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    internetcafeler sonderece aslında guvenlidir çünkü difriz ile korunur hic şekilde virüs bulaşaz

  2. ByKaMiKaZe dedi ki:

    şu int cafelere pislik atıp durmaktan ne zaman vazgececeksiniz ? cafelerin %99 u deepfreez kullanıyor. +antivirüs kullanıyoruz…..yazdıklarınızın nereye gittiğine dikkat edin lütfen…

  3. bewko dedi ki:

    aman dikkat

" Banka Bilgilerinizi Ele Geçiren Truva Atı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Banka Bilgilerinizi Ele Geçiren Truva Atı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Banka Bilgilerinizi Ele Geçiren Truva Atı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "