ODTÜ corona virüsten koruyacak tasarımları yayınladı


05 Nisan 2020 Pazar 14:00
ODTÜ corona virüsten koruyacak tasarımları yayınladı

ODTÜ corona virüsten koruyacak tasarımlar yayınladı. 3 boyutlu yazıcılarla yapılan işlemlerin maliyetli ve uzun zaman alması nedeniyle ODTÜ Tasarım Fabrikası harekete geçti.

COVID-19, damlacık yoluyla insanlara geçtiği için ağız, göz ve burun gibi bölgeleri korumak, elleri temiz tutmak gerekiyor. Bunun için ODTÜ tarafından herkesin ücretsiz şekilde kullanabileceği tasarımlar yayınlandı.

ODTÜ corona virüsten koruyacak tasarımlar duyurdu

Virüsle mücadele edilen şu günlerde, virüsten korunma yöntemleri oldukça önem taşıyor. Maalesef bazı sağlık çalışanları COVID-19 hastası kişileri tedavi ederken virüs etkisinde kalmış ve vefat etmişti. Virüs yayılmasını önleyecek gereçlerin ne denli önemli olduğu da anlaşılmış oldu.

3 boyutlu yazıcılarda üretilen koruyucular sağlık çalışanları ve diğer vatandaşlara koruma sağlıyor. Ancak bu cihazlarda yapılan üretim oldukça masraflı ve 8-10 saat arasında süre alıyor. Bu iki dezavantajdan insanları kurtarmak isteyen ODTÜ Tasarım Fabrikası, yüz koruyucu siper, kapı açma aparatı vb. tasarımlarını ücretsiz erişime açtı.

corona virüsten koruyacak tasarımlar

Erişime açılan tasarımlar herhangi bir 3 boyutlu yazıcıya ihtiyaç duyulmadan, elle yapılabiliyor. Evde olan araç ve gereçlerin kullanılarak yapılabileceği tasarımlara buradan erişebilirsiniz.

Bütün dünyayı etkisine alan COVID-19 nedeniyle, hasta sayısı kürsel çapta 1 milyonu geçmiş durumda. Sağlıklı kalabilmek için virüsten korunmak ve sosyal mesafe kurallarına uymak gerekiyor.
yazarHasan Burus

Teknolojiyi ve oyunları seven Hasan, İstanbul Aydın Üniversitesi'nde Bilgisayar Mühendisliği okuyor. 2016'dan beri teknoloji haberleri yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 yorum - “ODTÜ corona virüsten koruyacak tasarımları yayınladı”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  yürüyen uçak modeli zihniyeti 😁😁😁🤣🤣🤣

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bir koreli hemşirelerin giydiklerine bakın bide bizimkilere adamların salgını nasıl kestiği ortada

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Çok güzel bir çalışma yapmışlar. ODTÜ ye teşekkür ediyorum

 4. Anonim dedi ki:

  Adamlar herkes erişebilsin diye bu şekilde bir tasarım yapmış. İleri düzey bi şey yapsa nasıl ulaşacaksınız? Saçma sapan konuşmayın artık yeter. 10 yaşındaki yeğenine söyle de, önce okuma yazma öğretsin sana. Bu cahillikle bu yaşa kadar geldiğin için de ayriyeten tebrik ediyorum.

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  ne desem boş ama yapılan iş yani maske odtü’de verilen eğitimin derecesini gösteriyor (ilkokul 3) fotoğrafı görünce şaka zannettim gerçek olduğunu anlayınca güleyim mi ağlayayım mı şaşırdım?

 6. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Yaziklar olsun bu mu?

 7. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Boş işlerle uğraşmasınlar

 8. Anonim dedi ki:

  o siper saatlerce kullandıktan sonra kulaklara zarar verir diye düşünüyorum.

 9. Teknoloji Dostu dedi ki:

  koskoca üniversite odtü herhalde eğleniyorlar bunları yeğenim 10 yaşında o da yapıyor

  1. Anonim dedi ki:

   adam sen evde yapabilesin diye yapmış zaten

 10. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Pet şişeylede bu maske yapılıyor

" ODTÜ corona virüsten koruyacak tasarımları yayınladı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere ODTÜ corona virüsten koruyacak tasarımları yayınladı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda ODTÜ corona virüsten koruyacak tasarımları yayınladı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "