Ödüllü tasarım: Kendi kendini temizleyen kapı kolu


20 Nisan 2020 Pazartesi 12:50
Ödüllü tasarım: Kendi kendini temizleyen kapı kolu

Gündem konumuz uzun bir süredir Corona virüsü ve etkilerinin insanlar üzerinde bıraktığı tahribat. Salgının önlenmesi adına birçok ülke ve kuruluş önemli çalışmalar yapıyor. Apple, Microsoft ya da Samsung gibi şirketler bile teknoloji alanındaki güçlerini Corona virüsü kapsamında harcıyor. Şu günlerde el yıkama ve hijyen gibi konular oldukça görünür olmuş durumda. Salgın durumlarından etkilenen birçok tasarımcı tasarımlarına da bunları taşıyor ancak şimdi tekrar gündeme gelen öğrenciler ve ödüllü tasarımları olan kendi kendini temizleyen kapı kolu.

Kendini temizleyen kapı kolu oldukça yaratıcı

İlk kez yıllar önce karşımıza çıkan bu akıllı kapı kolu tasarımı, Corona virüsü salgını sonrası tekrar alevlenmeye başladı.

Kendi kendini temizleyebilen kapı kolu fikri Hong Kong’lu öğrencilerin aklına yine birçok insanın hayatını kaybettiği SARS salgınından gelmiş. Corona virüsünün SARS salgını kadar ölümcül olmadığı söylense de yine de bütün dünyayı evine kapatmayı başarmış bir salgın olarak karşımıza çıkıyor.

Sum Ming Wong ve Kin Pong Li adlı iki öğrenci, kendini temizleyebilen kapı kolu tasarımının temizliğinde ” ışık” kullanılmasını sağlıyor. Akıllı kapı kolu olarak da adlandırılan bu tasarım, şu anda kullanılan kimyasal bazlı temizlik işlemlerinden çok daha iyi bir hijyen sonucu veriyor.

Kapı kolunun tasarımına baktığımızda ise karşımıza cam bir malzeme çıkıyor. Kol, her iki ucu alüminyum kapaklı cam bir tüpten oluşuyor.

Bu cam tüp ise titanyum dioksit adı verilen güçlü bir mineralden yapılmış ve toz haline getirilmiş özel bir kaplama ile kaplanmış. Bakteriler ve virüsler ise cam tüp üzerindeki o özel kaplama ile reaksiyona giren ultraviyole ışığıyla tepkimeye giriyor bu sayede ise yüzey bakteri ve virüslerden temizlenmiş oluyor.

Kapı kolunun bu işlemleri kendi kendisine yapmasını sağlayan şey ise kinetik enerji. Kapının açılma ve kapanma hareketleriyle enerji dolan kapı kolu mekaniği, bu açma kapama hareketinden yakalanan enerjiyi ışık enerjisine dönüştürebiliyor.

Bu sistem sayesinde mikropların yüzde 99.8’nin yok olduğunu gören öğrenciler kolları sıvadı. Geçen yıl bu kapı kolu tasarımıyla zaten James Dyson Ödüllerini kazanmış olan öğrencilerin buluşu oldukça umut verici duruyor.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 yorum - “Ödüllü tasarım: Kendi kendini temizleyen kapı kolu”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  şerefsizim aklıma gelmişti

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Sanki birazdaha çeşit yapılabilirdi düz kolon gibi yapmaları oek hoş olmamış bence .

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Atalarımız yüzlerce yıl bakır kapı kolları ve tokmakları kullanmışlar. Bakırın bakteri türemesine izin vermedigi söylenır.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   haklısın ama işte teknoloji gelişiyor kahve rengi pek hoş bir seçim değil .

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  çok yaratıcı değilmi ama bence bu birazdaha gelişebilir .

  Demek istediğim şey azaltma yüzdesi arttırılabir .

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Videosunu merak ettim

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Kapı kolunun resmi videosunu haberin sonuna ekledik, teşekkürler öneri için

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Evde uv-c lamba kullanıyorum zaten dezenfeksiyon için. Kesinlikle işe yarıyor.

" Ödüllü tasarım: Kendi kendini temizleyen kapı kolu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Ödüllü tasarım: Kendi kendini temizleyen kapı kolu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Ödüllü tasarım: Kendi kendini temizleyen kapı kolu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Uygun fiyatlı Game Garaj Shark 5A inceleme! Uygun fiyatlı Game Garaj Shark 5A inceleme!
 2. 2 Uygun fiyatlı Logitech G102 Lightsync inceleme! Uygun fiyatlı Logitech G102 Lightsync inceleme!
 3. 3 Galaxy S20 FE kutusundan çıkıyor! Galaxy S20 FE kutusundan çıkıyor!
 4. 4 Windows'tan Mac'e geçenlere hayat kurtaran ipuçları! Windows'tan Mac'e geçenlere hayat kurtaran ipuçları!
 5. 5 49 TL'lik bileklik bu sefer şaşırttı! 49 TL'lik bileklik bu sefer şaşırttı!
 6. 6 Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik! Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik!
 7. 7 SDN ofisinde büyük talihsizlik! SDN ofisinde büyük talihsizlik!
 8. 8 Efsane ötesi: Xiaomi Mi 10 Ultra elimizde! Efsane ötesi: Xiaomi Mi 10 Ultra elimizde!
 9. 9 Samsung Galaxy S20 FE'ye ilk bakış! Samsung Galaxy S20 FE'ye ilk bakış!
 10. 10 Asus Expertbook B9450 dizüstü bilgisayar inceleme! Asus Expertbook B9450 dizüstü bilgisayar inceleme!