Okunma

Office 2010 İle İlgili Merak Edilenler


16 Temmuz 2009 Perşembe 13:21
Office 2010 İle İlgili Merak Edilenler

Microsoft‘un 2010 yılı içerisinde piyasaya süreceği Office 2010, beraberinde birçok yenilikle birlikte geliyor. Bu yazılım paketinin içinde bir de ücretsiz olarak internet üzerinden yararlanabileceğimiz bir de hizmet olacak. Office Web Uygulamaları adını alan bu hizmete, Windows Live üzerinden erişilebilinecek.


Microsoft, Office 2010 ile Office serisine ne kadar farklılık getirecek?

Peki internet üzerinden ücretsiz hizmet verecek bir yazılımın, internet üzerinden kullanılamayan versiyonunu kullanıcılar para vererek satın almakla akıllı bir iş mi yapmış olacak? Kullanıcıların aklına bu tür soruların takıldığını tahmin etmek zor olmasa gerek.

Web Office Uygulamaları, Office 2010’dan ne kadar farklı? Önce bu soruya bir cevap bulmak gerekiyor. Elimizden geldiğince bu soruyu cevaplamaya çalışalım.

Office Web Bize Ne Sunuyor?

Microsoft, Office Web Uygulamalarında ne gibi bir değişiklik olacağını, Office 2010’den ne kadar farklı bir yapıya sahip olacağını henüz açıklamadı. Yapılan açıklamalar da yetersiz. Çevrimdışı yazılım olarak sunulacak Office 2010, son derece güçlü ve emin adımlarla geliyor. Muhtemelen de piyasaya çıktığı anda büyük ses getirecek. Fakat günümüzde artık bir yazılımın güçlü olması, sadece yazılımın gücüne bağlı değil. İşin içinde artık internet gibi bir parametre var.


Web Uygulamalarının ücretsiz olması, Office 2010’un satışlarını etkileyebilir.

Örneğin Word, en temel yazı yazma, düzenleme ve heceleme yazılımlarından biri. Birçok iş için de bu özellikler yeterli geliyor. Word’e tablo ekleme gibi özellikler eklense ne olur? Örneğin kataloglama özelliği veya işlerimizi pratikleştiren başka özellikler de eklenebilir. Office Web Uygulaması ise Word’un en temel versiyonu olarak internetten kullanılabilecek ise, Word’ü Office 2010 içerisinde satın almak bir parça daha mantıklı olabilir.

Gerçekten Ücretsiz Mi?

Akıllara takılan diğer bir soru ise, Office Web Uygulamalarının ne kadar ücretsiz olacağı ile ilgili. Açıkça görülüyor ki Microsoft, Bing‘den nasıl para kazanacaksa Office Web Uygulamaları’ndan da para kazanmak istiyor. Firmanın başka stratejileri de var mı onu bilemiyoruz. Belki Office 2010 sadece normal yazılım paketi olarak gelir ve Web Uygulamalarından yararlanmak istiyorsak önce normal yazılım pakedini almamız gerekir. Bunu bilemiyoruz.


Outlook 2010 da Office pakedinde bizleri karşılıyor olacak.

Belki duymuşsunuzdur, Office 2010 ile ilgili en büyük söylentilerden biri de Microsoft‘un, yazılımın bir de iPhone uygulaması olarak tasarlayacağı ile ilgili. Aylar önce ortaya atılan bu iddiaya henüz ne Microsoft’tan ne de Apple’dan bir açıklama geldi. Bu söylentinin ortaya atılması bile, Office 2010’un mobil çözümler için hazırlıklı olacağını gösteriyor. Google Docs halihazırda mobil çözümler sunuyorken Office 2010’un bu alanda ne gibi bir strateji izleyeceği de büyük merak konusu.

Uyumluluk

Office Web Uygulamaları, Internet Explorer, Firefox ve Safari ile uyumlu olacak. Şimdilik Opera ve Google Chrome ile uyumluluğu konusunda bir bilgi yok. Bunun, Microfost’un bir taktik anlayışı olduğu kesin. Microsoft bu hareketiyle Google Chrome kullanan müşterilerini, kendi tarayıcısına ya da en azından Google’ın sahibi olmadığı bir firmanın tarayıcısına yönlendirmek istiyor olsa gerek. İleride Google Chrome desteği getirilecek mi yoksa bu şekilde devam mı edecek, bekleyip göreceğiz.


Office Web Uygulamaları, Google Chrome’u desteklemeyecek.

:: Office 2010’dan neler bekliyorsunuz?
yazarAkhun Aktosun

"İstikbal Göklerdedir" sözünü benimseyen Akhun, bir yandan astronomi okuyup, bir yandan da bilişim dünyasında kendine sağlam bir kariyer yapmaya çalışıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Office 2010 İle İlgili Merak Edilenler”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Beş kuruş bile vermem, daha Office 2010 çıkmadan, Google Docs bunların yapacağını alelacele beta olarak sunar. Açık yazılımcılar da boş durmaz, bir kaç ay sonra benzerini hemen yaparlar. Türkiye’deki insanların gelir seviyesi düşük, Microsoft dünyadaki tüm ülkeleri Amerika, Avrupa gibi sanıyor galiba. 3000 dolar maaşı olan biri de bunları hesap etmez alır tabii ama Microsoft dünyadaki ekonomik krizi de unutmuşa benziyor, çoğu işletme erteleyecektir. Ãœrünlerin zamanlaması bir talihsizlik bence Microsoft için. Saygılar.

" Office 2010 İle İlgili Merak Edilenler konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Office 2010 İle İlgili Merak Edilenler ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Office 2010 İle İlgili Merak Edilenler ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "