Okunma

Ofisler İçin Yazıcı Satın Alma Rehberi


18 Şubat 2011 Cuma 07:30
Ofisler İçin Yazıcı Satın Alma Rehberi

Ofisinizdeki işlerin verimli, hızlı ve aksamadan gitmesi için önem taşıyan yazıcılardan hangisini seçmelisiniz? Ofisiniz için en uygun yazıcıyı nasıl belirleyeceksiniz? Hangi özelliklere ihtiyacınız var, hangileri sizin için ekstra? Bu soruların cevaplarını sizler için hazırladığımız bu satın alma rehberinde bulabilirsiniz.

Çok Fonksiyonlu Yazıcılar

Piyasada yer alan yazıcı modellerine baktığımızda çoğu cihazın artık sadece bir yazıcı olmadığını görebiliyoruz. Çok fonksiyonlu yazıcı adını verdiğimiz bu cihazlar tarayıcı, faks, fotokopi gibi işlevlere de sahip.

Bu tip cihazların çok büyük avantajları olduğu kadar bazı dezavantajları da mevcut. Çok fonksiyonlu yazıcıların sunduğu en büyük avantaj az yer kaplamaları. Fotokopi için ayrı, tarama için ayrı, faks için ayrı cihazlar kullanmak yerine tüm bu fonksiyonları bünyesinde toplayan bu cihazlar küçük ofisler için birebir.

Çok fonksiyonlu yazıcıların bir diğer avantajı ise güç tasarrufu. İş yerlerinde kaplanan alanın yanı sıra maliyetleri de düşürmek önemli olduğundan güç tasarrufu da dikkat edilmesi gereken bir durum. Birden fazla cihazın harcadığı güçle kıyaslandığında, çok fonksiyonlu yazıcıların güç sarfiyatının çok daha az olacağı rahatlıkla söylenebilir.

 

 

Çok fonksiyonlu bir yazıcı alırken, e-posta özelliğinin olup olmadığına da dikkat etmelisiniz. Bu özellik, günümüzde artık modası yavaş yavaş geçen fakstan çok daha verimli. Örneğin, HP’nin ePrint özelliğine sahip yazıcılarda her bir cihazın kendine ait bir e-posta adresi bulunuyor. Bu e-postaya bir metin gönderdiğinizde cihaz bunun çıktısını alıyor.

Bunun dışında, alacağınız çok fonksiyonlu yazıcılarda ADF (Automatic Document Feeder) özelliğinin olması da önemli bir artı olacaktır. Bu özellik sayesinde çok sayfalı belgelerle yapılan tarama, kopyalama ve gönderme işlemleri daha hızlı oluyor.

Bu tip cihazların tek eksisi, belli alanlara odaklanmış cihazların gerisinde kalabilmeleri. Örneğin, grafik stüdyosu ya da benzeri bir yerde çalışıyorsanız yüksek baskı kalitesine ihtiyaç duyacağınızdan, çok fonksiyonlu yazıcılar sizin beklentilerinizi karşılayamayabilir.

Renge İhtiyaç Var mı?

Hangi yazıcının size göre olduğu, ne tür bir işle çalıştığınızla doğrudan orantılı. Piyasadaki çoğu yazıcı renkli baskı yapabilse de sadece siyah beyaz çıktı alabileceğiniz modeller de mevcut. Burada kendinize şu soruyu sormalısınız: “Ofiste renkli baskıya ihtiyacım var mı?” Eğer sadece metin baskıları alıyorsanız, renkli baskı da yapan yazıcılar için ekstradan para ödemenize gerek yok.

 

Öte yandan, renkli bir baskı alıp bunu çoğaltmaya ihtiyaç duyduğunuzda bunu kendi yazıcınızla yapmak maliyetleri düşürecektir. Renkli belgeleri ofis dışında bir yerde çoğaltmak istediğinizde daha pahalıya geldiğini göreceksiniz.

Nasıl Bağlanacaksınız?

Günümüzde satılan yazıcıların hemen hepsinin üzerinde USB ve Ethernet girişleri bulunuyor. USB üzerinden tek bir bilgisayara bağladığınız yazıcıyı Ethernet üzerinden ağa bağlayarak ofisinizdeki tüm bilgisayarların erişimine açabilirsiniz.

Ancak ofisinizde çok fazla kablo kalabalığı olmasını istemiyorsanız, kablosuz bağlantı özelliği olan bir yazıcıyı da tercih edebilirsiniz. Kablosuz ağ üzerinden otomatik olarak tespit edilen yazıcıyla çıktı almak daha verimli olacaktır.

Hız ve Miktar

Ofiste işlerin aksamaması ve verimli bir şekilde ilerleyebilmesi için yazıcının da hızlı olması gerekir. Ancak eğer gün içerisinde birkaç belgeden başka bir basmayacaksanız hız sizin için çok da önemli olmayabilir. Öte yandan, çok sayıda uzun belge basmanız gerekiyorsa, verimlilik için hız büyük önem taşır.

Burada dakikada kaç sayfa baskı alındığına dikkat etmelisiniz. Siyah beyaz metin baskısı için ayrı, resim ve fotoğraf baskısı için ayrı değerler bulunur. Ayrıca kopyalama ve tarama için de hız değerlerini kontrol etmelisiniz.

 

Hız dışında önem vermeniz gereken bir diğer şey ise yazıcınızın belli bir süre içinde ne kadar baskı verebileceği olmalı. Bunun için yazıcılarda bir ayda alınabilecek baskı sayısına dair veriler bulunur. Üreticilerin belirttiği bu değer, yazıcıya zarar vermeden bir ay içerisinde alınabilecek en fazla baskı sayısını temsil eder. Bir ayda kaç sayfa baskı aldığınızı düşünüp onun yaklaşık iki, üç katı bir değere sahip olan bir yazıcıyı tercih ederseniz, sorun yaşamazsınız.

Kağıt Haznesi

Yazıcınızla verimli ve hızlı çalışmak için önemli olan özelliklerinden biri de kağıt haznesinin büyüklüğüdür. Kısa süre içerisinde kağıdın bitip, işinizi aksatmasını istemiyorsanız beklentilerinizi karşılayacak sayıda kağıt alabilen bir yazıcı kullanmalısınız.

Bunun miktarını belirlemek için bir hafta içinde en fazla kaç kere çıktı aldığınızı hesaplayın. Bu sayının biraz daha üzerinde kağıt alabilen bir yazıcı, işlerinizi aksatmadan verimli bir şekilde çalışacaktır. Ayrıca, kağıtların iki yüzüne de baskı yapabilen yazıcılardan tercih ederseniz, hem kağıttan tasarruf eder, hem de işlerinizi daha hızlı görürsünüz
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Ofisler İçin Yazıcı Satın Alma Rehberi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Ofisler İçin Yazıcı Satın Alma Rehberi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Ofisler İçin Yazıcı Satın Alma Rehberi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "