Okunma

Öğrenciler 3G ve Tablet Sistemine Merhaba Diyecek


07 Eylül 2011 Çarşamba 11:40
Öğrenciler 3G ve Tablet Sistemine Merhaba Diyecek

Bulut bilişim teknolojisini eğitime taşıyan bu proje “Öğrence Bulutu” olarak adlandırılıyor. Öğrenciler 3G bağlantısı bulunan tabletler ile internet üzerinden sayısız ders kaynağına ulaşırken, e-kitap uygulaması sayesinde tüm ders kitaplarına da tablet üzerinden erişecekler.

Turkcell tarafından kurulan kurumsal APN ve 3G alt yapısı, öğrencilerin güvenli internet kullanımına ve okul tarafından yönetilen zengin ders kaynaklarına erişebilmelerini sağlanıyor. Böylelikle öğrenciler istedikleri zaman ve her yerden okulun sunduğu tüm kaynaklara 3G bağlantıları ile ulaşacaklar.

Öğretmenler de aynı teknolojiyi kullanarak öğrencilerine “Öğrence Bulutu” üzerinden destek verecekler. Öğrenciler kendileri için özel olarak hazırlanmış e-kağıtlarını tablet üzerinde el yazılarıyla tamamlarken, öğretmenler de aynı e-kâğıtlar üzerinde düzeltme yapabilecekler. Böylelikle kitap ve defter ihtiyacı ortadan kalkacak.

Tabletler üzerinde kurulu olan ve en yaygın işletim sistemi olan Microsoft Windows sayesinde öğrenciler çok daha kapsamlı kaynaklara ulaşabilecekler. Yine Microsoft tarafından sunulan “Learning Suite” servisi öğretmen ve öğrencilerin etkileşimli öğretim programlarını kullanmalarına olanak sağlanıyor.

Projede e-kitap ve e-kâğıt uygulamaları için gerekli yazılım altyapısını sağlayan Adobe, “Öğrence Bulutu” projesi ile multimedya ile zenginleştirilmiş ve bireyselleştirilmiş e-kağıt uygulamasını ilk defa bir okulda gerçekleştirmiş olacak. Bu servislerin yönlendirilmesinde ve okul yönetiminde ise Türkiye’de yaygın olarak K12Net Okul Bilgi Sistemi kullanılıyor.

Tabletler, TabY olarak adlandırıldı.

Yüce Okulları öğrencileri tarafından TabY olarak adlandırılan tabletler ACER tarafından tedarik ediliyor. “Öğrence Bulutu” için gerekli donanımları bir arada toplayan ACER Iconia W501P tabletler 3G bağlantısı, Windows işletim sistemi, yüksek çözünürlükteki ekranı, uzun süreli pil ömrü ve tableti adeta dizüstü bilgisayara çeviren masaüstü istasyonu ile öğrencilerin tüm ihtiyaçlarına fazlasıyla cevap veriyor.

Ders kaynakları ile ilgili olarak yurt içinden ve yurt dışından birçok yayıncı ve tedarikçi ile görüşmeler yapılarak öğretim programlarına uygunluk sağlayan yayıncılar ile anlaşma yapıldı. Özellikle yurt dışındaki yayıncıların projeye ilgisi çok yüksek oldu.

:: Tablet bilgisayarlar sizce eğitime yarar getirir mi?

 
yazarOğuz Birkardeşler

Teknolojiyi yakından takip eden yazar, video oyunlarına büyük ilgi duyar. Oğuz, aynı zaman da sıkı bir futbol tutkunu.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

14 yorum - “Öğrenciler 3G ve Tablet Sistemine Merhaba Diyecek”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Ğğrenciler virüs bile temizleyemiyor ***** ait olan tabletlerin yönetici şifresi başkaları tarafından gizli ***** sağ tık yapıp özellikler demek bile şifre istiyor.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  kullanılacak işletim sistemi yanlış 😀

 3. SDN Okuru dedi ki:

  2000 TL para ***** batarken velileride yanında götürecek herhal.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Yesss ballıyım

 5. SDN Okuru dedi ki:

  bu projenin esas amacı eğitim de yenilik değil bu tabletler türkiyede üretilecek,türkiyede altyapı geliştirilmek isteniyor onun için (saçma bulan arkadaşlara)
  keşke apple la anlaşsalarmış 🙂

 6. SDN Okuru dedi ki:

  kırtasiyeleri iflas ettirceniz lan yazık 😀

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Baaydine katiliyorum
  n

 8. SDN Okuru dedi ki:

  SAÇMAA 6. SINIFTAYIM :(:(:(:(:(:(:(:(:(

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Yanlız tabletlerin windows işlerim sistemi ile çalışıyor olması çok kötü.
  Öğrenciler ders yerine virüs temizlemeyle uğraşırlar 🙂

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Paralar kimlerin cebine girecek bunlardan bahsetseniz.

 11. baaydin dedi ki:

  bakalım velilere ne kdr kösecekler

 12. Ultrayer6 dedi ki:

  bu tablet klavyeli mi bana mı öyle geldi?

 13. SDN Okuru dedi ki:

  çok güzel bir sistem ama çok geç kalındı :/

 14. SDN Okuru dedi ki:

  apple ile anlaşamadılar demekki 😀

" Öğrenciler 3G ve Tablet Sistemine Merhaba Diyecek konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Öğrenciler 3G ve Tablet Sistemine Merhaba Diyecek ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Öğrenciler 3G ve Tablet Sistemine Merhaba Diyecek ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "