Okunma

Google’dan Öğrenebilen Yapay Zeka: TensorFlow


11 Kasım 2015 Çarşamba 08:45
Google’dan Öğrenebilen Yapay Zeka: TensorFlow

Google, uzun zamandır üzerinde çalıştığı “öğrenebilen yapay zeka sistemi TensorFlow’un kodlarını herkesin erişimine açtığını duyurdu. Artık açık kaynak kodlu bir şekilde geliştirilmeye devam edecek  TensorFlow, Google’ın arama filtreleme sistemi RankBrain, Google Fotoğraflar üzerinde bulunan sesli arama sistemi ve otomatik e-posta cevaplama sistemi Smart Relpy’nin geliştirilmesinde kullanılmıştı. Google TensorFlow’un bu tür sistemler üretmek isteyen kullanıcıların işine yarayabileceğini düşünüyor.

Google’ın daha önce kullandığı DistBelie sisteminin bir üst versiyonu olarak görülen ve o sistemde bulunan hataların birçoğundan arınan TensorFlow, yerini aldığı DistBelie’den iki kat daha hızlı bir şekilde çalışması ile de ön plana çıkıyor. Donanım kontrolünü öğrenmek konusunda oldukça yol kat ettiği belirtilen TensorFlow ile çalışan bir uygulama oluşturmak için uygulamanın Phyton veya C++ dilleri ile geliştirilmesi gerekiyor.

Birçok büyük teknoloji şirketinin radarında olan otomatik olarak öğrenebilen sistemler arasında TensorFlow’u diğerlerinden ayıran özellik bu projenin açık kaynak kodu sayesinde tek bir ekip yerine binlerce kişi tarafınca geliştirilecek olması.

Google tarafınca  “Dünyanın teknolojisini geliştirmek için mükemmel bir başlangıç.” tanımıyla lanse edilen TensorFlow’un şuan için sadece tek bir bölümü geliştiriciler için açılmış durumda. Şuan için sadece tek bir cihaz üzerinden çalışmak üzere açık hale getirilen bu sistemin ilerleyen dönemlerde birden fazla cihazlar üzerinde çalışacak şekilde geliştiricilere açılması muhtemel.

Bakalım TensorFlow ile üretilen uygulamalar hayatımızı kolaylaştırmak adına önemli adımlar atabilecek mi?

:: Yapay zeka hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarArda Tanık

Teknolojiyle fazlasıyla ilgili olan Arda, bu alandaki gelişmeleri yakından takip ediyor ve en güncel teknolojik bilgileri ShiftDelelete.Net'te paylaşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Google’dan Öğrenebilen Yapay Zeka: TensorFlow”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  öğretelim o zaman valla işi gücü yapsın sıkıldık

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Mükemmel, akıllı bir rat yazmanın zamanı gelmişti 🙂

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Hepimiz

 4. SDN Okuru dedi ki:

  "Artık dünyayı robotlar yönetecek, hatta BİZİ ELE GEÇİRECEEAAAĞĞĞKKK"

  kimse yazmadan ben yazayım da şu saçmalık başlamadan bitsin.

  Güzel gelişme . Açık kaynaklı olması bir çok kişiye seslenme açısından güzel olmuş. Ayrıca bu tip geliştirmelerin piyasadan soyutlanmaması, ilerlemesi açısından bayağı faydalı bir hale getirebilir.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  geçmiş olsun tüm insanlığa…

" Google’dan Öğrenebilen Yapay Zeka: TensorFlow konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google’dan Öğrenebilen Yapay Zeka: TensorFlow ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google’dan Öğrenebilen Yapay Zeka: TensorFlow ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "