Öksürükten hastalık tespit edebilen çok faydalı buluş


20 Mart 2020 Cuma 14:30
Öksürükten hastalık tespit edebilen çok faydalı buluş

Corona virüsü pandemisi ilan edilmişken, artık birçok kişi hasta olmaya korkar hale geldi. Bir burun akıntısı ya da bir öksürük bizi iyice tedirgin ediyor. Acaba hasta oldum mu, endişesi yaşatan şu an içinde bulunduğumuz duruma bilim ve teknolojiden ardı ardına yeni buluşlar geliyor. Şimdiki buluş bir öksürük ölçer niteliği taşıyor. Etraftaki kişilerin öksürük sayısını ölçen bu cihaz, kişinin hasta olabileceğini ya da yalnızca kuru öksürük olduğunu aktarabiliyor. Peki, öksürükten hastalık tespiti yapılabilir mi?

Öksürükten hastalık tespiti yapılabilir mi?

Yapay zeka artık bir numaralı çözüm odağı haline geldi. Yapay zeka topluluğu ise Corona virüsü pandemisine karşı koymak için yeni fikirler geliştiriyor. Virüsün protein yapısı baz alınarak kişinin öksürüğünün tehlikeli bir virüs mü barındırdığını yoksa sıradan bir öksürük mü olduğunu tespit eden sistemler üzerinde çalışılıyor.

Akıllı sistemler ve bilgisiyar biliminin ortaklaşa çalışmasıyla, öksürük sayısını sayma süreci otomatikleşebilir ve uzmanların istatistik bilgi toplamasının da önü açılabilir. Solunum yolu hastalıklarının yayılmasının önüne geçebilecek ve aynı zamanda Corona virüsü gibi salgınların bu kadar yayılmadan önce tespitinin yapılması sağlanabilir.

ABD’deki Massachusetts Amherst Üniversitesi’nde araştırmacılar da tam bu sistem üzerinde çalışıyor. FluSense adlı buluş bir makale ile duyuruldu. Sistemin, hastanelerde ve sağlık hizmeti sunulan kuruluşlarda kullanılması üzere, solunum yolları hastalıklarını tespit edebilen sağlık cihazlarının geniş kapsamda kullanılabileceği söyleniyor.

Peki söz konusu buluş nasıl çalışıyor? Termal kamera ile vücudun yaydığı ısı algılanıyor sonrasında ise bu ısıyı algılayan termal kameranın yanında bir de mikrofon sesleri kaydediyor. Toplanan bilgilerin işlenmesi için akıllı sistemlere gönderilen veriler, öksürük seslerini tanımlıyor ve eğitilmiş yapay zeka ile birlikte özel bir sisteme aktarılıyor. Aktarılan verileri yorumlayan ve inceleyen bilim insanları sistemin geleceğinin olduğunu söylüyor.

Dört farklı veri seti özel sistemler ile eğitilen yapay zeka, bunun yanında yedi ay boyunca çalışma yapan üniversite ekibi, FluSense ile birlikte 21 milyon ses örneği topladı ve yüzde 81 oranında doğru bir şekilde öksürüğü tespit ettiği görüldü. Bu sayede öksürük sayısı hem sayılmış oluyor hem de kişinin hastalığı olup olmadığı tespit edilebiliyor. Bu buluş eğer geliştirilirse birçok solunum yoluna bağlı salgın hastalık pandemi noktasına gelmeden müdahale edilebilir.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Öksürükten hastalık tespit edebilen çok faydalı buluş”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  hadi inşallah

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  bir an önce kullanılmaya başlasa keşke

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  türkiyeye gelse onu bile küçümserler

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  sonunda tanıdık yüzlerin haberleri

" Öksürükten hastalık tespit edebilen çok faydalı buluş konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Öksürükten hastalık tespit edebilen çok faydalı buluş ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Öksürükten hastalık tespit edebilen çok faydalı buluş ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 2. 2 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 3. 3 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 4. 4 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 5. 5 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 6. 6 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
 7. 7 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
 8. 8 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
 9. 9 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar
 10. 10 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme