Okunma

Deniz Kirliliği Tarihe mi Karışıyor?


28 Haziran 2016 Salı 05:30
Deniz Kirliliği Tarihe mi Karışıyor?

The Ocean Cleanup adlı, plastik maddeler başta olmak üzere dünya okyanuslarındaki çöpleri temizlemeyi amaçlayan sistem, yeni projesi ile okyanuslardaki kirliliğe son vermeyi amaçlıyor.

99 kilometre uzunluğundaki bariyerler yardımıyla okyanuslardaki kirli atık maddeleri ortadan kaldırmayı hedefleyen The Ocean Cleanup, 328 metre uzunluğunda bir prototip bariyer yapımında bulundu.

16-06/27/m34.jpg

Deniz kirliliğine son verebilecek çözüm

Dünya genelindeki okyanuslardaki kirliliği azaltmayı ve bitirmeyi amaçlayan proje kapsamında, 328 metre uzunluğundaki bariyerler ilk etapta Kuzey Denizi’nde test edilecek.

Son derece sert koşullara sahip okyanus şartlarına uygun olarak tasarlanan bariyerlerin, ilk etapta 10 yıl içerisinde “Büyük Pasifik Çöp Paketi”ni temizlemeye odaklanacağı ifade ediliyor.

6.6 metre derinliğinde olacak bariyerlerin bölgedeki hayvan populasyonuna ise herhangi bir etkisi olmayacağının özellikle vurgulanıyor.

16-06/27/cleanup8.jpg

Ancak The University Of Hawaii’den Jeffrey Drazen, proje bitirildiğinde 99 km uzunluğunda olacak bariyerlerin bölgedeki hayvan göçlerine olumsuz yönde son derece büyük bir etki yapabileceği karşısında uyarıyor.

Ayrıca uzmanlar henüz prototip halinde olan projenin yalnızca yüzey temizliğine odaklanmasını eleştirerek, denizin derinliklerindeki çöplerin odak dışında kalacağını ifade ediyorlar.

Projenin ise ilk etapta, deniz yüzeyinde bulunan acil nitelikteki kirliliği kaldırmaya yönelik olacağı Engadget’daki haberde yer aldı.

Bariyerlerin ayrıca, biyolojik nitelikteki malzemeleri muhafaza ederek, geri dönüşümüne katkı yapacağı da belirtiliyor.

:: Henüz prototip halinde olan projenin gelecek süreçte yaygınlaşması halinde deniz kirliliğine bir çözüm oluşturabileceğini düşünüyor musunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

13 yorum - “Deniz Kirliliği Tarihe mi Karışıyor?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Dostum haberde 329 foot diyor, "foot"un metre ile alakası olmadığını bilmen gerek.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Ne yazık ki bütün kirliği okyanustaki çöpler oluşturmuyor. Tabi ki çok güzel bir proje ama aynı zamanda arıtma tesislerinin geliştirilmesi daha sık denetlenmesi ve arıtma teknolojilerine çok daha fazla önem verilmeli ki denizlerdeki biyolojik ve kimyasal kirlilik daha fazla artmadan durdurulabilsin.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Başta hiç kirletmeyecektik. Daha geri dönüşü olmaz

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Halka açık sahillerin kirletilen bölümlerine yapılabilir. Temizlenmesi ve farkındalık yaratması açısından faydalı olabilir.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  temizlemek yerine hiç kirletmesek ?

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Agir Metaller ?

 7. SDN Okuru dedi ki:

  insallah tüm okyanuslara yayilir bu proje tertemiz yaparız denizlerimizi

 8. SDN Okuru dedi ki:

  okyanusun taa öbür ucunda çocuk bezi olsa ne olmasa ne para tuzakları bunlar

 9. SDN Okuru dedi ki:

  eleştirilere bak. türkiye mi orası

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Hadi inş

" Deniz Kirliliği Tarihe mi Karışıyor? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Deniz Kirliliği Tarihe mi Karışıyor? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Deniz Kirliliği Tarihe mi Karışıyor? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "