Okunma

Olay Yaratan 7 Reklam Kampanyası


12 Ocak 2016 Salı 11:00
Olay Yaratan 7 Reklam Kampanyası

Yapılan araştırmalara göre, başarılı denilebilecek bir reklam, yüzde 84 hatırlanma oranıyla akıllarda kalabiliyor. Farklı kullanıcılara ve isteklere göre hareket eden reklam kampanyalarının her ne kadar işin içinde yıldızlar da olsa bekleneni veremediği oluyor. Onlar bir nevi bekleneni veremeyenler, olay yaratıp umduğunu bulamayanlar. 

1- Brooke Shields – Calvin Klein

Yıllar 1980‘ı gösterdiğinde, dönem toplumsal dinamiklerinde “kışkırtıcı” olan, günümüz değerlendirmesinde ise gayet normal bir reklam ile karşı karşıyayız.

Döneminin en güzel kadını Brooke Shields, çok erken yaşta başladığı modellik işinde, henüz 15 yaşındayken “Calvinler ile arama hiçbir şey giremez” diyerek, jeans pantolonunu iç çamaşırsız giydiğini açıklıyordu.

Döneminde son derece ilgi çekici biri olan Brooke Shields, bu reklam kampanyası ile de uzun süre gündemi meşgul ediyordu. 

16-01/12/brooke-shields-in-calvin-klein-jeans-590bes09221011.jpg

2- Kate Moss – Calvin Klein

Listenin ikinci sırasında da, günümüzde dahi iç çamaşır sektörünün zirvesinde bulunan Calvin Klein yer alıyor. 1992 yılında meydana getirdiği bu kampanya ile de reklam, sektörüne farklı bir bakış getiren marka, henüz 16 yaşındaki Kate Moss’u tanıtımda Rock Yıldızı Mark Wahlberg ile birlikte oynattı. Kampanyanın getirisi ise, süper model kavramının bitip, henüz vücutsal gelişimini tamamlamamış 16 yaşındaki bir kızın anoreksiyalı vücudunun devrini başlatmak oldu. Bu günden sonraki süreçte ise, anoreksiya popülerliğe kavuşarak, günümüzde bir mankende aranması gereken yegane özellik olarak yerini aldı. 

16-01/12/kate-moss-mark-wahlberg-calvin-klein-1992.jpg

3- Müjde Ar – Fuar Kolonyası

Söz konusu sektörün ülkemiz kapsamında yer alan bir örneğini yaptığı her şeyi ile olay yaratan bir isimden geldiğini gördüğümüzde şaşırmıyoruz.

Yeşilçam Sineması’nın en ünlü isimlerinden Müjde Ar, 1980 yılında oynadığı Fuar Kolonyası reklamında, her zaman gösterdiği çekiciliğini öne çıkarması olay olmuştu.

Kendi ismini, kolonyanın markasının önüne geçiren Müjde Ar, dönem erkeklerinin yaptıkları işleri bırakarak, yalnızca oynadığı reklama odaklanmalarını sağlamıştı. 

16-01/12/mujde-ar-fuat-kolonyasi.jpg

4- “J.R’I kim vurdu?”

Bu maddede, reklamın içeriğinden ziyade, hizmet ettiği amaç olay yaratmıştı. 1980li yıllarda her evde bir televizyonun yer almasının ardından, birçok dizi, film yayınlanmaya başladığı gerçeği ortadaydı.

Bu dönemin en büyük dizisi ise şüphesiz “Dallas” dizisiydi.

Dizinin olay yaratan bölümü olan, “Jr.’ın vurulma sahnesi”ni barındıran bölüm esnasında, söz konusu sahne yayınlanmadan hemen önce yayına giren reklam, tüm dünyanın televizyona kitlendiği anda büyük olay yaratmıştı.

Son derece başarılı bir politika ile, kendini belki de hedeflediğinden daha fazla kişiye ulaştırmıştı. Firmalar tarafından, örnek alınması gereken bir reklam politikası olsa gerek. 

16-01/12/jr-ewing.jpg

5- Ajda Pekkan – Lale Nevresim Takımları

Türkiye’nin “Süperstarı” olarak nitelenen Ajda Pekkan’ın yaptığı işler daima olay yaratmıştır. Listemizde yer almasının nedeni ise 1978 yılında oynadığı bir reklamdan ileri gelmekte.

“Lale Nevresim Takımları”adlı çarşaf reklamında oynayan Ajda Pekkan’ın imzasının bulunduğu çarşaflar, evin hanımlarının kendisini kıskanarak, eşleri ile söz konusu çarşafta yatmak istememeleri sebebiyle fiyasko olmuştu.

Neredeyse hiç satışı olmayan çarşafların ve Ajda Pekkan’ın başarısızlığı günümüzde dahi konuşulmaktadır. Öyle ki Ajda Pekkan, hiç beklemediği yöndeki tepkilerin ardından “Kadınların böyle kıskanacağını bilseydim, mutfak bezi reklamında oynardım” demiştir. 

16-01/12/ajdapekkannevresim.jpg

6- Michael Jackson – Pepsi

“Popun Kralı” olarak tartışmasız dünyanın gelmiş geçmiş en iyi şarkıcılarından biri olan Michael Jackson, söyledikleri, yaptıkları, oynadıkları ile her zaman gündemdeki yerini korumuştur.

Çıkardığı 20’nin üzerinde albümü ile derisinin beyazlaması veyahut derisini beyazlatması olayına dek en çok sanatı ile var olmuştu.

Döneminde zirve olduğu yıllarda oynadığı Pepsi reklamının çekimleri arasında rivayeti günümüzde dahi tartışılsa da, gerçekleşen patlama sonrasında derisinin beyazlamaya başladığı yönünde meydana gelen iddialar skandal yaratmıştı.

Kendisinin ölümünden sonra hala açıklığa kavuşamayan olay, bir muamma olarak tarihte yerini almıştır. 

 16-01/12/michael-jackson-pepsi.jpg

7- Cherly Perkins -İntihar İpi

Son maddemizdeki skandal reklam kampanyası sebebiyet verdiği olaydan ileri geliyor. “Çok sağlam, asla yırtılmaz” gibi sloganlar eşliğinde ürünü olan iplerin tanıtımını gerçekleştiren ip firması sonuçlarına katlanmak zorunda kalacağı olayla gündeme gelmişti.

Reklamı yapılan ürünü satın alan Cherly Perkins, söz konusu ürün ile intihara kalkıştığı sırada ipin kopması sonucu hayatta kalmıştı.

Bu durumdan memnun kalmayan kadın ise söz konusu firmayı dava ederek 2 milyon dolara sahip olarak, yakın tarihin en büyük reklam skandalının meydana gelmesini sağlamıştı. 

 16-01/12/cherly-perkins-intihar-ipi.jpg

Bonus

:: Hangi reklam daha çok hoşunuza gitti?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “Olay Yaratan 7 Reklam Kampanyası”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  cola turkanın çıkış reklamı vardı

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Mobilde geri tuşu kullanılmıyor sadece sayfa aşağı iniyor ya da yukarı çıkıyor halledin lütfen

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Bunun teknoloji ile ne alakası var

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Sizin Edge Plus reklamıda baya olay oldu onu unutmuşsunuz sağlam kitle kaybettiniz ama sıkıntı olmaz ergenler doldurur çoşturuyor falan takılırsınız

 5. SDN Okuru dedi ki:

  o dönem Michael Jackson'ın Pepsi fotoğrafı adamın üzerine yapışmıştı o derece kullanılırdı.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  JR'ı kim vurdu?

 7. SDN Okuru dedi ki:

  İp reklamı iyi

" Olay Yaratan 7 Reklam Kampanyası konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Olay Yaratan 7 Reklam Kampanyası ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Olay Yaratan 7 Reklam Kampanyası ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "