Okunma

Öldüren oyun Mavi Balina oyunu nedir?


21 Şubat 2018 Çarşamba 23:25
Öldüren oyun Mavi Balina oyunu nedir?

Dünyanın her yerindeki milyarlarca çocuğun hayatını tehlikeye atan Mavi Balina oyunu ailelerin en büyük korkulu rüyası oldu. Peki öldüren oyun Mavi Balina nedir? Mavi Balina oyunun ülkemizdeki durumu nedir? Mavi Balina kurucusu kimdir? Mavi Balina oyunun önüne nasıl geçilir? Tüm bunlar ve daha fazlası haberimizde.

Güncelleme: Mavi Balina oyunu ülkemizde de can almaya devam ediyor. Bursa’da 16 yaşında bir çocuğun bu oyunu oynayarak intihar ettiği iddia ediliyor. Konu ile ilgili olarak forumdaki içeriğimize de hemen aşağıdaki bağlantıdan göz atabilirsiniz.

Mavi Balina oyunu nedir?

Resmi bir internet sitesi veya yasal bir satışı olmayan Mavi Balina, ilk kez Rusya’da bir araştırmacı gazeteci tarafından 12 yaşında bir kız çocuğunun intiharını araştırırken ortaya çıkarıldı. Peki Mavi Balina nedir?

İlk defa 2013 yılında çıkan oyun, 2015 yılında ilk intihar vakasıyla gündeme geldi. Dünya üzerinde bir çok intihara neden olan olan, ülkemizde de maalesef ilgi görüyor.

Özellikle sosyal medya etkisiyle hızla yayılan oyunda bir yönetici tarafından gönderilen adreslerle kişilerin bilgisayarına giriş yapılıyor. Böylece tüm kişisel verilere erişen yönetici bundan sonra yaptığı şantajlarla talimatların yerine getirilmesini sağlıyor.

Mavi Balina Nedir

Günümüzün en popüler dizilerinden olan Black Mirror’da da anlatılan Mavi Balina, oyununda 50 gün boyunca sürekli zorluk seviyesi artan talimatlar veriliyor. Oyunu oynayanların ellerine, bileklerine sivri bir cisimle balina resmi çizilmesi ve kesikler atması bu talimatlara bir örnek.

Bunun yanı sıra oyundan kurtulanların anlattıklarına göre bazı günler gece saatlerinde uykudan uyandırılarak oyun yöneticilerinin gönderdiği korkunç görüntülerin izlenmesi sağlanıyor.

Tüm talimatlar yerine getirilip 50. göreve gelindiğinde ise “Balina olmak” denilerek oyuncuyu intihara zorluyor.

Mavi Balina kurucu

Mavi Balina kurucusu kimdir?

2016 yılının Kasım ayında tutuklanan 21 yaşındaki Rusya vatandaşı Philipp Budeikin, Rusya’Nın St Petersburg kentinde yer alan bir cezaevinde kalıyor.

Birçok genç çocuğu öldürmekle suçlanan Budeikin, çıkarıldığı son duruşmada, toplumda temizlik yaptığını söyleyerek, kurbanlarını “biyolojik atıklar” olarak tanımladı.

“Oyun Yöneticisi” adı verilen kişi yada kişiler tarafından yönetilen oyunda 8 tane ölüm grubu olduğundan şüpheleniliyor.

Mavi balina oyunun

Mavi Balina oyunun Türkiye’de durumu nedir?

Ülkemizde de maalesef ilgi gören bu oyun Türkiye’de de canlar aldı. En son Ordu Altınordu’da 17 yaşındaki bir çocuğun intiharına neden olan oyunun ülkemizde yasaklanması içinse devlet çalışmalara başladı.

Ulaştırma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından Mavi Balina oyununa karşı üç koldan çalışma başlatıldı. Bunların yanı sıra Emniyet Genel Müdürlüğü oyunla bağlantılı olanları takibe alacağını duyurdu.

öldüren oyun

BTK tarafından yapılan açıklama ise şu şekilde:

Modern hayatın ve dijitalleşmenin de etkisiyle günümüzde çocukların ve gençlerin internette yalnız bir şekilde geçirdikleri süre artıyor. Günümüzde çocukların evde bilgisayar başında olmaları onların güvende oldukları anlamına gelmiyor.

Ebeveynlerin öldüren oyun için aşağıdaki maddelere özellikle dikkat etmesi gerekiyor;

– Çocukların sosyal medya ve internet ortamında bu tarz tuzaklara düşüp, üzücü olayların yaşanmaması için aileler, çocuklarının internet kullanma alışkanlıklarını mutlaka takip etmeliler.

– Oynadıkları oyunları mutlaka birlikte belirlemeliler.

– Oyun başında ve internette geçirilen sürenin sınırlandırılması ve oyunun çocukların yaşına uygun olması gerekir.

– İnternet ortamında bilinmeyen yabancılara karşı şüphe ile yaklaşılması ve bu kişilerin hayatımız açısından tehlikeli sonuçlar doğurabileceği çocuklara mutlaka anlatılmalıdır.

– Aileler bu konuda sorumlu ebeveyn yaklaşımları sergilemeli, gerekirse bir uzmandan destek almalı, çocuklarını sosyal aktivitelere yönlendirmeli ve sosyal paylaşım ağlarında arkadaşı olup, çocuklarının internet adımlarından haberdar olmalılar.

mavi balina nedir

Ulaştırma ve Denizcilik Bakanı Ahmet Arslan, son günlerde yaşanan skandallarla gündeme gelen okul servisleriyle ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Arslan, bu konuda 3 bakanlığın çalıştığını ifade etti. Bakan Arslan, “Servis sağlayıcıları oyunu engelleyebilir. Tek bir öğrencimizin mağduriyeti bile kabul edilemez” dedi.

:: Oyunun önüne sizce nasıl geçilebilir?
yazarBekir Can Yumrutepe

Küçüklüğünden bu yana teknoloji tutkunu olan Bekir Can, 2014 yılının Ağustos ayından bu yana ShiftDelete.Net bünyesinde haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Öldüren oyun Mavi Balina oyunu nedir?”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Apple store de tam olarak ismi ne oyunun

 2. Anonim dedi ki:

  bu oyunu oynayanda maldır oyunda söylenenleri yapanda:) ben pokemonda izledim ama kendimi pokemon sanmadım..

 3. Anonim dedi ki:

  Ama çok korku dolu dakikalar

 4. Anonim dedi ki:

  herkez kendini öldürmek zorunda degil

  1. Anonim dedi ki:

   Ben yükle dim ve şöyle bir şey şimdi dalına var kazan maya çalışıyorsunuz kazanamzınız eler iniz kanıyor doyle dir set işte ama şok. Korkut ucu 🤺🤺

" Öldüren oyun Mavi Balina oyunu nedir? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Öldüren oyun Mavi Balina oyunu nedir? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Öldüren oyun Mavi Balina oyunu nedir? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "