Okunma

OLED’de Siyah Gibi Siyah


16 Ekim 2007 Salı 13:00
OLED’de Siyah Gibi Siyah
Şimdi 100.000:1 karşıtlık korkunç bir rakam gibi görünüyor; peki yılların LCD’sinde olmayıp da OLED’de olan ne ola ki böylesine yüksek değerler ortaya çıkabilir? İşin teknik bir izahı var elbette. LCD panel en çok enerjiyi tamamen siyah renk verirken çeker. Çünkü arka panelden gelen ışık minik pikseller tarafından özel bir hareketle tamamen kapatılır ve ışık geçmez; biz de orayı siyah görürüz. Beyaz için ise tamamen hücreler serbest kalıp açılır. Bu da en düşük güç çekilen aşamadır. Dolayısıyla LCD panelin karşıtlığı en düşük ışıklı yer ile en yüksek ışıklı yere bakılarak ölçüldüğünden ve mükemmel olarak kapanan hücreler olmadığı için her zaman siyahın kalitesine bağlıdır. Işık sızdırmayan siyah, iyi siyahtır.

OLED Gücü: Ne Yardan, Ne Serden

OLED ise farklı bir çalışma mantığına sahip olduğu için her iki alanda da, hem karşıtlık hem de incelikte üstün yanlar barındırıyor. Teknik fark, OLED ekranlarda bir arka ışık kullanılmaması. Panelin kendisi piksel seviyesinde istenilen renkte ışık ürettiği için doğrudan panelde etkin olan kısımlar ışık yayıyor. Dolayısıyla, teknik olarak, aydınlatılmayan yerler tamamen ışıksız ve siyah kaldığı için karşıtlık değeri çok daha yüksek oluyor.

Epson Neler Yapıyor?

Epson bu konudaki gayretlerini sürekli ilerleterek 50.000 saate kadar yarı ömrü olan OLED ekranlar üretmiş durumda. Şu an için "Nihaî Siyah" adıyla (The Ultimate Black) anılan projede 800×480 piksellik ve 8 inçlik ekranlar mevcut. En büyük ilerleme, tabii ki şu an için sadece siyah kalitesi ve OLED ömründe elde edilmiş. Zira, OLED teknolojisi ilk tanıtıldığında en büyük eksikliği çok kısa bir yarı ömrü olmasıydı.

Bilgi İçin: Epson
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “OLED’de Siyah Gibi Siyah”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Tabi bide fiyatının baya bi düşmesi gerek bitirmesi için.

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Oled’in kısa ömür sorunu bitsin LCD’yide bitirir. Plazmayıda bitirir.

" OLED’de Siyah Gibi Siyah konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere OLED’de Siyah Gibi Siyah ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda OLED’de Siyah Gibi Siyah ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "