Okunma

Geleceğin Hakimi OLED Ekranlar Olacak


20 Şubat 2009 Cuma 15:31
Geleceğin Hakimi OLED Ekranlar Olacak

Tüplüler, düz ekranlar, LCD’ler, plazmalar derken kafası iyice karışan tüketicinin aklındaki soru işaretlerine son teknoloji olarak katılan OLED, piyasayı fethetmeye hazırlanıyor. DisplaySearch tarafından yapılan araştırmaya göre 2015’te 6 milyar dolarlık bir OLED pazarından söz edeceğiz. Ek bilgi olarak MP3 çalardan televizyona, cep telefonundan bilgisayar ekranına hemen her yerde kullanılabildiğini belirtelim.


Türkiye’deki ilk OLED TV incelemesini geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirmiştik.

Bu büyüklüğe karşın ekonomik krizin OLED üreticilerini de etkilediğini söyleyebiliriz. Yeni teknoloji olduğu için fiyatların benzer teknolojili ürünlere oranla daha yüksek olması, özellikle geçtiğimiz yıl büyümeyi biraz yavaşlatmış durumda. 2009 için daha iyimser konuşulsa da hızlı bir büyüme beklenmiyor. Sonuç olarak 2008’de 591 milyon dolar olan OLED pazarının, her tür krizle başederek 2015’te 10 kattan fazla büyüyerek 6 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Bu teknolojiyi merak edenler geçtiğimiz günlerde test merkezimizi ziyaret eden OLED ekranlı Sony XEL-1 televizyon incelememize bakabilir.

:: LCD ya da plazma TV’ye geçiş yapanlardan mısınız?
yazarMelih Çelik

Gazeteciler Mahallesi Yazarlar Sokak doğumlu olduğu için meslek olarak gazeteciliği seçmiştir. Şu sıralar, geçmişte kendisi için söylenen 'internette on editör gücündedir' ünvanını yeniden almak için uğraşmaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Geleceğin Hakimi OLED Ekranlar Olacak”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    oledlerden dah derin renk biti sağlayan ve keskin bi görüş vaadeden lazer tv li ekranlar cıkacak oledler bi alternatif ama en iyisi deil

" Geleceğin Hakimi OLED Ekranlar Olacak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Geleceğin Hakimi OLED Ekranlar Olacak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Geleceğin Hakimi OLED Ekranlar Olacak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "