Okunma

OLED TV’ler pazarı ele geçirecek!


27 Aralık 2016 Salı 08:00
OLED TV’ler pazarı ele geçirecek!

Yeni bir rapor, OLED TV satışlarının küresel anlamda yükseliş gösterdiğini ve 2020 yılında bu TV’lerin pazarda yüksek bir paya sahip olacağını belirtiyor.

OLED TV’ler 2020 yılında yüzde 68 paya sahip olacak

Photonics Industry and Technology Development Association (PIDA) tarafından sunulan yeni bir rapora göre, üst seviye OLED TV’ler 2020 yılında yüzde 68’lik payın sahibi konumunda olacak.

2015 yılı içerisinde 11.7 milyar dolar değerindeki 260 milyon OLED TV’nin satışını gerçekleştiren üreticilerin, 2016 sonu itibarıyla 16.8 milyar dolar değerindeki 370 milyon OLED TV satmış olacakları tahmin ediliyor. UBI Research araştırması ise, 2020 yılında OLED TV sevkiyatlarının 1.25 milyar birime çıkacağı ve pazarın sevkiyat değerinin 61.4 milyar dolara yükseleceği yönünde.

PIDA ise OLED ile birlikte üç gelişmiş ekran teknolojisinin uluslararası üreticiler tarafından sahiplenildiğinin altını çiziyor. Bu teknolojiler ise Micro LED’ler, Quantum Dot LED’ler ve baskı ekranları (esnek OLED paneller).

16-12/27/oledtvs02.jpg

Daha derin renk tonları üretmek için çeşitli elektrik yüklemeleri kullanan, nano boyutta parçacıklara sahip ilk quantum dot tabanlı panellerin 2015 yılı başlarında duyurulduğunu hatırlatalım. Quantum dot film ise LED arka aydınlatma ve LCD panel arasında yer alarak geleneksel arkadan aydınlatmalı LED ekranlara göre renk tutarlılığında ciddi artış sağlıyor.

Micro LED’ler ise gelişmekte olan bir teknoloji ve OLED’e alternatif olarak küçük, düşük enerjili cihazları hedefliyor. Öte yandan bu teknoloji seri üretim veya ticari kullanım için sunulamadı.

Bakalım 2020 yılı için beklenilen OLED TV hedefleri tutturulabilecek mi?

:: OLED TV sahibi misiniz?
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “OLED TV’ler pazarı ele geçirecek!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Trt 4k dan başka 4k kanal yok ki. 4k doğru düzgün film yok olanlarda çok pahalı. Bunu izlemek içinse 4k blu ray player veya xbox one s gerekecek. Kalsın almayayım dvdler daha yeni alınabilir hale geldiler.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Samsung 55ks8500 aldım çok iyi televizyon. Bu beni 2020 ye kadar idare eder o zamana kadarda oledler iyice sorunları düzelir zaten o zamanda olede geçeriz.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  ortada 4k kanal yok boşa heves etmesunlar biz 1080 p led ile mutluyuz önce 4k kanal çıksık sonra ben tv almayı beliki düşünürüm

 4. SDN Okuru dedi ki:

  o değil de senede yaklaşık 100 milyar dolarlık televizyon satılıyormuş.

" OLED TV’ler pazarı ele geçirecek! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere OLED TV’ler pazarı ele geçirecek! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda OLED TV’ler pazarı ele geçirecek! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "