Okunma

OLED TV’lerin Büyük Sorunu


11 Mart 2013 Pazartesi 11:15
OLED TV’lerin Büyük Sorunu

Televizyon teknolojilerine göz attığınızda, bugün mağazadan satın aldığınız bir televizyonun gelecek sene eski moda kalacağını tahmin etmek, pek de zor değil. 

Sahip olduğunuz cihaz, ince bir LED TV ise, Full HD çözünürlüğü varsa, 3D içerikleri gösteriyorsa ve internete bağlanabiliyorsa şanslı sayılırsınız. Bu özelliklerle beraber, birkaç sene daha yeni nesil teknolojileri kullanacaksınız. Ancak, bu süre zarfından sonra yeni nesil ürünlere bakıp iç geçireceksiniz. O ürünlerden biri de OLED TV’ler. 

LCD TV’lerden farklı olarak, arka aydınlatma olmaksızın her pikseli mükemmel bir şekilde üreten panellere sahip OLED TV’ler, şu anda sahip olduğumuz en son model TV’leri bile kıskandıracak kadar netliğe, keskin görüntüye, inceliğe, parlak ve canlı görüntülere sahip. 

O kadar para verip satın aldığınız LCD TV’nin eskiyeceğini düşünmek sizi biraz üzebilir, ama iyi mi kötü mü olduğunu bilemediğimiz bir haber versek fena olmaz. OLED TV’lerin gövde gösterisi yaptığı fuarlarda söylenmeyen ve çözülmesi gereken önemli bir sorun, kırmızı ışıktan bahsedeceğiz. 

Kırmızı renk sorunu

Aldığımız bilgilere göre OLED TV’lerin panelinde, kırmızı ışık üretilirken kullanılan yapının ömrü, diğer renklere çok daha erken sona eriyor. Bu da bir süre sonra izlediğiniz görüntülerdeki kırmızı rengin gerçek kırmızı olmaması anlamına geliyor 

3D Full HD LED TV’lerden çok daha fazla para ödeyerek daha küçük ekranlı olmasına rağmen OLED TV satın alacak kişiler için bu durum, asla kabul edilemez.

Önemli TV üreticilerinin bünyesinde çalışan mühendisler, bu sorunu çözmeye çalışıyorlar. Ancak, çözüm konusunda bazı gelişmeler elde edilse de bu öneriler, çok pahalı işlemler olduğundan, tüketiciye bu sonuçla gitmek istemeyen markaların işini fena halde zorlaştırıyor.

Şu sıralar bir TV satın alacaksanız ve bunun son model olmasını istiyorsanız, OLED TV’lerin gölgesi altında ezileceğini düşünenler, artık daha cesur olabilirler.

:: Televizyon satın alırken neler dikkat ediyorsunuz?

{AUTHOR}
{ARTICLE_LINK}


yazarHakkı Alkan

ShiftDelete.Net'in kurucusu olan ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; kişisel sitesi hakkialkan.com üzerinden de blog güncellemektedir. 
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

“OLED TV’lerin Büyük Sorunu” üzerine 22 yorum

 1. SDN Okuru dedi ki:

  bu sorunu çözerler oled baya fark var led arasında görüntü olarak kendini belli ediyor

 2. SDN Okuru dedi ki:

  arkadaşlar oled tv lerde 2-3sene sonra daha erkende olabilir ısıdan dolayı ledlerde yanma oluyor. buda ekranda sarı kızıl arası leke gibi gorunuyor eski oledtv leri açtırıp biraz uzaklasıp bakınız lutfen…

 3. SDN Okuru dedi ki:

  7 bin tl ve üzeri parayı bayılın olede sonrada gidip sd yayında seda sayan seyredin çok komiksiniz 😀

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Çamur at izi kalsın

 5. SDN Okuru dedi ki:

  iyi de şu an telefonlarda oled ekranlar kullanılıyor, bunlarda herhangi bir sorun duymadım. Oled tvler telefon ekranlarından farklı bir teknoloji mi içeriyor acaba?

 6. intricate dedi ki:
  engerex Nickli Üyeden Alıntı
  Çıkar çıkmaz OLED alanlar için problem olmayacaktır.

  Ben daha Samsung 40 inch LEDTV alacam hala alamadım, CRT ile devam edeceğiz biraz daha…

 7. SDN Okuru dedi ki:

  valla philips den ***** inch de sorun yok

 8. engerex dedi ki:

  Çıkar çıkmaz OLED alanlar için problem olmayacaktır.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  valla samsung smart tv aldık geçen sene. süper bi cihaz hiç bi sorunu yok 😀 oled moled gereksiz

 10. SDN Okuru dedi ki:

  kapış kapış gidecek oledler insanlar kerizdir. Plastik samsung s3 ü göklere çıkaran insanlar bunuda alır.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  oled felan boşver 4k geliyor

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Türkiye de oled mi satılıyor da alacak millet? OLED 55inç yukarısında maliyetleri karşılayabiliyor ve fiyatları uçuk. 46inç 42inç oled üretimi maliyeti karşılamıyor çünkü görece ufak bu ekranların fiyatı uçuk olacağı için satın alma oranları düşük seviyelerde kalacaktır.

  Ayrıca her sene televizyon eskimez insanları tüketim çılgını yapıyorlar bu paralar nereye uçup gidiyor zarar, ziyan, israf günahtır.

  Alın bir tane 5 sene kullanın.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  eskinin grundig tüplü televizyonu var idare ediyoruz gerek yok televizyona vurunca rengi düzeliyor akıllı tv yani 😀

 14. SDN Okuru dedi ki:

  diğer renklerin ömrü ne kadar kırmızının ömrü ne kadar daha kısa ? bunları da bilsek daha bir anlamlı olurdu haber. hoş oled tvye verecek para öyle de yok böyle de yok ama olsun.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Hayret halbuki en güzel hatunları da bu ekranların yanına koyuyorlardı madem sorunluydu keşke led tv lere koysaydınız bende iyisi bu sanıp boşuna sabretmişim.

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Demekki panel teknolojisi yetersiz yada ticari strateji içerdeki renk üreten elektronik sistemi üst modellerde revize ederler ve sorun ***** da aldığıyla kalır 🙂

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Burn in oluyor ama onun kadar kaliteli ekran yok. Sadece ayni seyin uzun sure kalmamasina dikkat edeceksiniz.

 18. saltooo dedi ki:

  Hayret neden kırmızı ki garip bi durum neyseki oled tv ye o kadar para zaten veremem.

 19. SDN Okuru dedi ki:

  ***** bu bitkisel ekranlardan uzak ***** tur elektrnik ***** zamanla kararmalar yanmalar olusmakta ***** cokda burn in denilen ***** firmada bu sorunun onune gecememistir.

 20. intricate dedi ki:

  bu enteresan ve aslında çözülmesi gereken bir sorun. Dünya kadar para ver kırmızılar bir süre sonra zayıflasın ve kaybolsun…

 21. angel75 dedi ki:

  bende mavi renginin omrunu kisa olduguna dair bilgi almistim.. kullanicilari cogalmadan bu tarz bilgilere inanmamak lazim bence…

 22. REDFOKS dedi ki:

  Çok ilginç bir sorun daha önce hiç duymamıştım bu konuda bir şey.

Yorum yazın

Geri bildirim