Okunma

OLPC ve Dailymotion Anlaştı


05 Eylül 2008 Cuma 21:00
OLPC ve Dailymotion Anlaştı
Gelişmekte olan ülkelere 100 dolarlık bilgisayarlar üretme amacıyla yola çıkan OLPC Vakfı, açık kaynak video formatı Ogg’a geçmek için Dailymotion‘u ikna etti. Açık kaynağa mümkün olduğunca sadık kalmaya çalışan OLPC ile anlaşan Dailymotion, normalde Flash olan videolarını bundan böyle OLPC kullanıcıları için Ogg formatında da sunacak.
Online videolarda tekel konumunda olan Adobe Flash, kısa vadede bu birliktelikten zarar görmeyecek olsa da, OLPC‘nin ulaştığı gelişmekte olan ülkeler gerçekten "geliştiğinde" onları açık kaynaklı Ogg video alışkanlığından döndürmek de kolay olmayacak gibi görünüyor.

Bilgi İçin: OLPC
Yazan: Erhan Kahraman
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" OLPC ve Dailymotion Anlaştı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere OLPC ve Dailymotion Anlaştı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda OLPC ve Dailymotion Anlaştı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "