Okunma

Ölümden sonra beyin canlı kalabilir mi?


29 Nisan 2018 Pazar 10:00
Ölümden sonra beyin canlı kalabilir mi?

Bilim insanları, başı kesilen hayvanlar üzerinde çalışma yaparak, ölümden sonra beyin hücrelerinin canlı kalıp kalamayacaklarını araştırdı. Bu çalışma, başı kesilen domuzlar üzerinde yapıldı.

Ölümden sonra beyin hücreleri ne oluyor?

Yale Üniversitesi’nde nöro bilimci Nenad Sestan önderliğindeki bir ekip, domuzlar üzerinde deneyler gerçekleştirdi. Deneyde 100 ila 200 adet domuz kullanıldı. Araştırmacılar başı kesilen domuzların, beyin hücrelerini 36 saat boyunca canlı tutmayı başardılar.

Bu deneyde, pompa sistemi ve vücut ısısında tutulan edilen yoluyla hücrelere oksijen iletiminin başarılı bir şekilde yapılabildiği belirtiliyor. BrainEx adı verilen bu sistem sayesinde milyonlarca hücre sağlıklı kaldı ve normal işleyişine devam etti. Ancak yapılan deneyde, bu hücrelerin herhangi bir bilince neden olduğuna yönelik bir kanıt bulunmuyor.

Bu araştırma, beyinde mikro düzeyde de olsa kan dolaşımını düzeltebilmek için yeni bir yöntem olabilir. Ayrıca bazı kanser ve Alzheimer gibi hastalıkların tedavisi için de özelleştirilebilir.

ölümden sonra beyin

BrainEx, beraberinde etik ve ahlak açısından da soruları getiriyor. Tartışmalardaki temel soru ise; “Eğer beyin bu şekilde yeniden canlanırsa insanın hatırları, kimliği ve hakları var mı?” oldu.

Araştırmacılar, test sürecini bir adım daha öteye taşıyarak, bu deneyi insan beyni organoidleri ile yürütecek.

Beyin hücrelerinin canlı tutulması hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Ölümden sonra beyin canlı kalabilir mi?”

  1. M3ric dedi ki:

    Altered Carbon dizisi geldi aklima.

" Ölümden sonra beyin canlı kalabilir mi? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Ölümden sonra beyin canlı kalabilir mi? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Ölümden sonra beyin canlı kalabilir mi? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "