Okunma

Ölümü tahmin eden yapay zeka geliştirildi!


30 Mart 2019 Cumartesi 15:00
Ölümü tahmin eden yapay zeka geliştirildi!

Yapay zeka gün geçtikçe gelişiyor ve bu gelişim sürecinde insanlar gibi akıllı robotlar, uygulamalar ve hatta kanser tespiti yapan cihazlar karşımıza çıkıyor. Yeni çıkan bilgilere göre, bilim insanları ölüm tarihini tahmin eden yapay zeka geliştirdi!

Ölüm tarihini tahmin eden yapay zeka geliştirildi!

Nottingham Üniversitesi‘ndeki bir grup araştırmacı bu konu üzerine yoğunlaştı. Ve sonuçlar, bir makine öğrenim sisteminin hastalık ve ölüm riskini tahmin etme konusunda insanlara göre çok daha iyi olduğu yönünde.

Sistem, 500.000‘den fazla insanın verisini barındırıyor. Şimdiye kadar, kişilerin ölüm tarihleri ve sebepleri ile alakalı insan tahminlerine göre daha gerçekçi sonuçlar verdiği gözlemlendi.

Çalışmanın kahramanlarından biri olan Dr. Stephen Weng, “Bir kişinin makine öğrenimi ile erken ölüm riskini öngörmesi için benzersiz ve bütünsel bir yaklaşım geliştirerek bu alanda ileriye yönelik önemli bir adım attık.” dedi.

Ölüm tarihini tahmin eden yapay zeka geliştirildi! - ShiftDelete.Net (3)

Araştırma ekibi 40 ila 69 yaş arasındaki yarım milyondan fazla insan için UK Biobank‘tan veri kullandı. Veriler 2006 ile 2016 arasında toplandı ve algoritma daha sonra grubun ölüm oranlarını tahmin etmekle görevlendirildi.

Weng, “Ulusal İstatistikler Ofisi ölüm kayıtları, İngiltere kanser kayıt defteri ve hastanelerin istatistiklerini kullanarak, elde edilen ölüm verisi tahminlerini haritalandırdık.” dedi.

Makine öğrenimi algoritmalarının ölümü tahmin etme konusunda, bir uzman doktor tarafından öne sürülen tahmin modellerinden daha doğru olduğunu, önemli ölçüde gördüklerini de vurguladı.
yazarMustafa Büyükçağlayan

Teknolojik gelişmelerin insanlığa yön vereceğine inanan Mustafa Büyükçağlayan; Dijital pazarlama alanındaki çalışmalarını 3 yıla yakın bir süredir devam ettiriyor. Bilginin paylaştıkça çoğaldığına inandığı için bilişim ve teknoloji alanında makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

19 yorum - “Ölümü tahmin eden yapay zeka geliştirildi!”

 1. SeKo dedi ki:

  Kazik kadar herifler sübhaneke den baska dua bilmezler ama herkese dinle alakali ahkam kesmeyi cok iyi bilirler. Sonrada gelisemiyoruz diye yakinirlar. Vay arkadas!

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Akpli Turkiyenin sonunu tahmin eden yapay zeka gerekiyor.

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Gerçekten herşeyi allah a bağlamaktan bıkmadınız mı? Bu cehalettir! Herkesin dediği gibi tahmin tahmin kimse allah a eş göstermiyor açın o beyinleri artık orta çağ zihniyetinden kurtulun devir teknoloji devri bu zamana kadar hep baskılandık aman şunu yapma günah aman şunu söyleme günah bırakın allah aşkına yeniliğe teknolojiye açık olun bırakın bu cahil zihniyeti

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Madem kadere bu kadar inanıyordunuz doktora neden gidiyorsunuz nasıl olsa ellehten başka kimse bilemez müdahale edemez bla bla

 5. Leand dedi ki:

  Acaba ekranda ne yazacak 😀
  – Gidin abdest alın 5dk sonra fatiha okuyun… gibi mi (?) acaba.

 6. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Allahtan baska kimse bilemez hic bir seyi kardesim hastanede bir gunde vefat etti hic kimse hic bir sey yapamadi ustelik son dakkaya kadar her seyi temizdi

 7. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Ölumu Allahtan baska kimse bilemez belki trafik kazasinda ölecem nerden biliyor insan oglunun urettigi makina

  1. Anonim dedi ki:

   Her şeyi de Allah’a bağlamayı bırakın artık ya. Doğal sebeplerden yola çıkarak ölüm tarihi tahmini yapıyor. “Tahmin”
   Kimse sana şu, şu tarihte kesin ölecekleri söylüyor demedi. Sen hiç bir maçın sonucunu tahmin etmeye çalışmadın mı? Zaten makine ne zaman öleceğini biliyor demedi kimse.

  2. SeKo dedi ki:

   Gerizekalimisin? Zaten adam nediyor okusana. “ölümü Allahtan baska kimse bilemez” yazmis, ama sen yanlis anlamakla birlikte hemen saldiriya gecmissin. Adam senin tahmininle ilgilenmiyor diye ona hakaret etmek sartmi?

 8. Anonim dedi ki:

  Yalan habere bak

 9. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Göz muayenesinde de cihazlar ölçüm yapar. Miyop astigmat falan der ama doktor muayenede yok der. Yani bunlar destek amaçlı gelişmelerdir

 10. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bu yapay zekanin Turkiye deki tahmini sifiri gecemez. Oyle bir ulkeyizki ust gecitten kamyon duser oda olmazsa bankamatikden para cekerken elektrik carpar.

  1. 😂 dedi ki:

   Aynen

  2. Anonim dedi ki:

   Makine açıkladı:
   – Türkiye’de insanların nasıl hayatta kaldıklarını anlamıyorum !

 11. Ahmet dedi ki:

  Ölümü Rabbimden başka kimse bilemez

  1. sdelta dedi ki:

   İşte bunun gibiler yüzünden gelişemiyoruz 😀 Güzel bir örnek.

   1. Anonim dedi ki:

    Aynen öyle. Artık bıkmadılar her şeyi Allah/Tanrı ile bağdaştırmayı. Şimdi bunu dedik ya, bize de müslüman değil muamelesi yaparlar 😀

  2. lmao dedi ki:

   lmao

  3. SeKo dedi ki:

   Bu alayci kafayla sen zaten gelisemezsin. Ahmet dogruyu söylemis.

" Ölümü tahmin eden yapay zeka geliştirildi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Ölümü tahmin eden yapay zeka geliştirildi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Ölümü tahmin eden yapay zeka geliştirildi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "