One A9’un Tasarımı iPhone 6s’e Benziyor mu?


02 Kasım 2015 Pazartesi 12:00
One A9’un Tasarımı iPhone 6s’e Benziyor mu?

HTC, geçtiğimiz günlerde düzenlediği etkinlikte One A9 modeli ile karşımıza çıkmıştı. Teknik özellikleri orta-üst segment arasında yer alan One A9 modeli, sunduğu özelliklerden daha çok tasarımı ile dikkat çekmişti. iPhone 6/6s modelleri andıran bir tasarıma sahip olan One A9 bu yüzden eleştiri oklarının hedefi olmuştu.

HTC cephesinden konuyla ilgili çok ilginç bir açıklama gelmiş ve asıl Apple’ın iPhone 6 ile kendi tasarımlarını çaldığını iddia etmişti. Biz de bu çıkmazın içinden çıkamadık ve bu soruyu sizlere yöneltmeye karar verdik. Sizce One A9’un tasarımı iPhone 6/6s’e benziyor mu?

:: One A9’un tasarımını beğendiniz mi?
yazarEnder Öztürk

Teknoloji ile çocukluğundan beri ilgilenen Ender, kendini mobil, yazılım, donanım ve oyun alanında yetiştirmiştir. Ender, teknoloji dünyasındaki güncel haberleri ShiftDelete.Net okurları ile buluşturuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

53 yorum - “One A9’un Tasarımı iPhone 6s’e Benziyor mu?”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  hayır iyfon tasarımı htcden çaldığı için sorunuz yanlış olmuş 6s tasarımı a9'a benziyormu diye sormanız gerekti. Bu arada htc gereksiz pahalı satıyor telefonlarını hiç kullanmadım ama lg gibi iyi donanımı ucuz fiyata satarsa daha iyi yerlere gelebilir.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Samsung galaxy s6 yı unutmuşsunuz

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Amacınız kavga çıkarmak mı?

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Yenimi keşfettiniz 🙂 ikisinide almam ama ekran tez gidiyor iphone da ve pahalı öbürü de android e göre pahalı

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Benziyor veya benzemiyor. Apple ın ayfonu ios yazılımı dışında sağdan soldan esinlenerek veya kaba tabirle çalarak bir tasarıma imza attığı gün gibi ortadadır ki ayfon 6 ile geldiği bu tasarım çizgisine evvelden tanıtılan farklı telefonlarla duruma şahit olabilirsiniz. Kaldıki m7-8 den yoğun olarak tanınan bu tasarım çizgileri neden ayfon çıkarken bunlardan çalıntı denilmediği düşündürücülüğünü korusun dursun onca yeniliklere android imza atıp ios asırlar sonra gelindiğinde yeniymiş apple yapmış gibi muhabbetlerle konu ve muhabbet sahipleri için apple da hisseleri mi var babalarının mirası mı sorularını akla getiriyor. Evet ios stabil bir işletim sistemi ama apple ın yılda 2 defa telefon çıkarttığını düşünürsek ara dönemlerde sırf bşr tasarım için sapdan soldan gördüğü tasarımları sözde harmanlayarak öz bir tasarım oluşturduğu fikrini hiç reklam yapmadına bile gerek kalmadan fanboylarca insanların zihnine yerleştiriyor. Elma logosu olsun yeterciler güzel reklam yapıyor nasılsa apple ın ihtiyacımı var reklama.
  Diğer yandan yazılım dışında neredeyse ahada bunu kendi üretiyor bile demek için kılı kırk yarıp bulmadı imkansız donanımları bile başkasına yaptırıp satıyorken biz üe hırsız evsahibinden mi çaldı yerine evsahibi hırsızdan çaldı gibi garip bir muhabbete katılmak zorunda kalıyoruz.
  Apple ios dışında geri kalanıyla hırsızdır bu kadar basit bir söylemi fanboyculuk, babamızın mirası olan şirkete toz kondurmamak, hissemiz erir mantığı yüzünden tam tersi konuşuyoruz.
  Not: androidci falan değilim ayfon (iphone) fanboy hele hele değilim. ios android bada yazılımlarına sahip cihazlar kullanmaktayım.

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Bendese nolur arkada elma yoksa kimse almıyor işte

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Hiç bir kesinlik veremem ama htc nin one m7 ve m8 modeli iphone 6 dan once çıktığı için göz önünde bulundurursak iphone htc den esinlenmiş

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Apple yapar diğerleri çalar arkadaş bu pazarda tek bi firma var oda apple…

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Benziyor tabi…

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Direksiyonda tekere benziyo, saçmalık bu . Nokia gibi tasarım çeşitliliği dönemi bitti . Artık her telefonun birbirine benzemesi normal

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  hiçbiri çalmadı sadece esinlenildi. dikkat ederseniz iphne 6 nın tasarımı one m8 i andırıyordu ama biri kavisli biri çok ince olduğu için beli olmuyordu bunda kameraların etkiside büyüktü. şimdi HTC telefonu inceltip kamerayı küçülttü ve iphoneyle olan benzerlik orataya çktı. aslında bu tasarımı ilk HTC kullanmıştır. hatta Hakkı abi one m8 hakkında söylemişti 'ihone tasarımcılar Htc den çalmış dicemde ayıp olur onca mühendise ama one m8 den biraz esinlenilmiş' dedi.

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Birebir ayni

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  Malzeme kalitesi htc nin daha iyi

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  Dikdörtgeni herkes,her marka bu şekilde kullanı***** sadece dikdörtgen ise kimse bu benim tasarımımı çalmış kopyalamış diyemez.

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  iPhone 6/6s tasarımları m7 m8 m9 tasarımlarına benziyordu ancak dikkat ederseniz benzetebilirdiniz. Çünkü htc'nin arka kısmı kavisliydi. Ve kamerası daha farklı konumdaydı. Apple htcden esinlenmiş olabilir ona lafım yok. Ancak iPhone 6 one a9dan önce çıktı yani bu görüldü. Bile bile aynı tasarımı sadece kameranın yerini değiştirip one a9 diye tanıtıp da sonra apple bizden çaldı tasarımı diyemezsin. Diyorsan da haklıyken haksız duruma düşersin. iPhone 6 çıktığında dava açsaydın veya açmadın mı başka bi tasarımla karşımıza gelseydin koskoca HTC'sin yani sözde.

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  Tatlı bir manüplasyon haberi daha çok hoş olmuş inşallah iphone 7 lansmanına götürmezde Apple sizi döt gibi kalırsınız

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  Hayır diyenler hangi mantıkla hareket etti acaba ?

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  Android fanları söz konusu iPhone olunca o kadar saydırdıkları htcnin savunucusu olmuşlar. Normal.

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  Hayır çalan htc apple o tasarımın patentini yıllar öncesinden almıştı (Steve Jobs zamanında)

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  Ş.D zaten iphone sevdalisilar soruyu ters sormuş olsalar da bunlara onlara normal geliyor tasarım htcnin İphone kullanicisim

 21. Ziyaretçi dedi ki:

  Apple htc ye benzetmek icin yirtinmis bildigin

 22. Ziyaretçi dedi ki:

  Bişey sorcam ya siz apple dan para filan mı aliyosunuz ya bu ne nasıl bi soru ya KAÇ YİLDAN BERİ AYNİ TASARİMİ KULLANİYO lütfen TARAFLI BİR KARSİLASTİRMA YAPMAYİN. Büyük ihtimaalle paylasilmaz ama olsun bu bjk yorumum 🙂

 23. Ziyaretçi dedi ki:

  Soru taraflı soru. Bu soruyla anket olmaz. Soru ıphone 6s mi a9a benziyor yoksa a9 mu ıphone 6se benziyor şeklinde sorulmalıydı.

 24. Ziyaretçi dedi ki:

  Hayır, hepiniz yanlış biliyorsunuz, iPhone 6, tasarımını iPod Touch 5G'den aldı. Htc'de etekleri tutuştu ve benden koplayadı deyip iPhone6'nın kopyasını yaptı.

 25. Ziyaretçi dedi ki:

  Htc one M7 nin arkasini duzlestirin ve one M8 in ustteki kamerasini koyun. Kim kimden calmis anlayacaksiniz

 26. Ziyaretçi dedi ki:

  apple htc ye benziyor çğnkü htc yıllardır aynı tasarımı kullanıyor ayrıca htc ve apple ortak tasarım için bi anlaşma yaptılar böylece apple çekim sıkıntısını çözebilecekti

 27. Ziyaretçi dedi ki:

  Kesinlikle apple htcden esinlendi htcnin hakkı

 28. Ziyaretçi dedi ki:

  Kullanan Apple olabilir ama baktın senin tasarımını koskoca bir marka kullanmış elini ayağını o tasarımdan çekeceksin neden htc tasarımcıları başka tasarım yapamıyomu? Düzleştirip iyice iphone yapmış saygım kalmadı

 29. Ziyaretçi dedi ki:

  Htc appleye benzemiyor apple Htc ye benziyor

 30. Ziyaretçi dedi ki:

  Soru yanlis sorulmus. Once bu tasirimi kim buldu olmaliydi

 31. Ziyaretçi dedi ki:

  Iphone 6s HTC A9'a benziyor HTC si Iphone 'a benzemiyor.

  HTC sinin eski telefonlarına bakın arka hatlar hep aynı

 32. Ziyaretçi dedi ki:

  çalan apple, one m8 den çaldı hırkıs.

 33. Ziyaretçi dedi ki:

  Doğal olarak evet

 34. Ziyaretçi dedi ki:

  Arkadaki bantlar önce htc'de vardı sanırım htc de buna güvenerek siz bizden çaldınız bizde sizden çalıyoruz diyerek komple kasayı almış 😀

 35. Ziyaretçi dedi ki:

  bence benzemiyor çünkü aynısı 😀

 36. Ziyaretçi dedi ki:

  Yok samsung benziyo yok htc.. ya kardeşim ayfon değilmi onlardan çalan iphone 6 da

 37. Ziyaretçi dedi ki:

  Aslında iphone htc ye benziyo

 38. Ziyaretçi dedi ki:

  HAYIR. İPHONE TASARIMI HTC'YE BENZİ*****

 39. Ziyaretçi dedi ki:

  Bana göre benzerlikler var ama bu htc nin suçu değil daha çok Apple in suçu. Çünkü htc one m7 de ve m8 de kullanılan tasarım daki detaylar iphone 6 da da ***** sadece m8 tasarımının ovalliğini ve kalinligini azalttı yani tasarımı duzlestirdi.

 40. Ziyaretçi dedi ki:

  Benzemiyor diyenler benzediğini bildikleri halde ya kasıtlı olarak benzemiyor diyor yada gözlerinde bir problem var. Acil göz doktoruna görünmeleri lazım.

 41. Ziyaretçi dedi ki:

  Yakından uzaktan alakası yok.

 42. Ziyaretçi dedi ki:

  Ne bu şimdi

 43. Ziyaretçi dedi ki:

  benzemiyor diyenin ben benziyebilir tabiki de ama benzemıyor demeyın yani

 44. Ziyaretçi dedi ki:

  Çerçeveleri saymazsak çok iyi tasarım. Bu arada htc en kaliteli malzeme ye sahip telefon dur, 2.sony dir.

 45. Ziyaretçi dedi ki:

  Tıpatıp aynı ne benzemesi

 46. Ziyaretçi dedi ki:

  Ona yazmışsın one olucaktı

 47. Ziyaretçi dedi ki:

  Ama iPhone htc calmis tasatimi

 48. Ziyaretçi dedi ki:

  bir apple fanboyu olarak apple çaldı diyorum

 49. Ziyaretçi dedi ki:

  Benzetmiyor a

 50. Ziyaretçi dedi ki:

  benzemiyor aynısı

" One A9’un Tasarımı iPhone 6s’e Benziyor mu? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere One A9’un Tasarımı iPhone 6s’e Benziyor mu? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda One A9’un Tasarımı iPhone 6s’e Benziyor mu? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme! RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme!
 2. 2 Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik! Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik!
 3. 3 Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık! Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık!
 4. 4 Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme! Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme!
 5. 5 Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme! Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme!
 6. 6 Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor! Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor!
 7. 7 BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur? BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur?
 8. 8 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
 9. 9 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
 10. 10 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!