Okunma

Microsoft’tan Anti-Terörist Atağı!


21 Mayıs 2016 Cumartesi 09:00
Microsoft’tan Anti-Terörist Atağı!

Teknoloji, hayatımız kolaylaştırmak var, ancak bazen bazı kesimlerin hayatını zorlaştırmak gerekebiliyor. Hayatı kolaylaştıran ücretsiz platformların kötü amaçlı kullanılmalarını önlemek amaçlı genelde her firma önlem alıyor. Ancak bu kötü amaç, terör boyutuna çıktığında, alınacak önlemler de farklı oluyor.

Teknoloji “herkes” içindir

Hatırlarsınız, San Bernardino olayında Apple ve FBI bayağı uğraşmıştı. Bu durum, teknolojinin teröristler için de rahatça kullanılabildiğini gösteriyordu. Microsoft da buradan yola çıkarak OneDrive ve Hotmail hizmetlerinde anti-terör politikası izleyecek.

BM ile işbirliği

Peki, Microsoft bunu nasıl yapacak? İşte asıl soru bu. Microsoft’un açıklamasına göre Birleşmiş Milletler’in Güvenlik Listesi kullanılarak birinin terörist olup olmadığı belirlenecek. Bu durum da yapılan gönderiden ya da üye olunan gruplardan anlaşılacak.

Bing için durum farklı

Bing servisindeki yaklaşım ise farklı olacak. Terör içerikli sonuçların kaldırılması ancak devlet tarafından yapılacak resmî bir uyarı ve istek sonucunda gerçekleşecek.

Farklı önlemler üzerinde çalışılacak

Microsoft aynı zamanda yazılım geliştirici ve araştırmacılarla işbirliği yaparak terör içerikli görsellerin, videoların ve ses dosyalarının sistem tarafından tanınmasını sağlayacak. Microsoft ayrıca devlet ile birlikte çalışarak internet platformlarının teröristler tarafından kullanılmasının önüne geçilmesine yardımcı olacak.

:: Sizce Microsoft başarılı olacak mı?
yazarMehmet Arslan

Bilgisayar oyunlarına ayrı bir merakı olan Melik, teknoloji hakkında yazılar yazmayı çok seviyor. Melik’in yeni durağı ise ShiftDelete.net.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Microsoft’tan Anti-Terörist Atağı!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Google'da FBI'a bilgi satıyor problem?
  Aynı sorunu yaşamamak için Mikisoft Avrupa'ya taşıdı veri merkezlerini.
  Miki açıktan belirtirken belki Google amca gizliden gizliye…(bi dakika zaten satıyor demiştim)

 2. SDN Okuru dedi ki:

  İnsanlar normal zamanlarda rıza göstermeyeceği şeylere korku ve panik zamanlarında rıza gösterirler. Microsoffta bundan yararlanarak iletişim özgürlüğünü ihlal ediyor. Mail içeriklerinin veya one drive dosyalarının incelenmesi kabul edilemez. Biz bunun iyi niyetli olduğunu nereden bilelim. Hem terörle mücadele Microsoftun işi değil bu iş devletlerin işi. Teknolojinin gelişmesi özgürlüklerimizi ihlal aracı oluyor ve insanlar çok bilinçsiz.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Etiketi yapıştır gitsin. Ne olduğu önemli değil.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Sürekli öğrenme özelliğine sahip bir yapay zekayı devreye sokmadan bunun önüne geçilemez. Adamlar günlük portal açıp bilgi paylaşıp kapatabilir. Listelenmeyen web'i işin içine katmıyorum bile. Ayrıca anlık iletişim sağlayan kanallarda cabası. Yaparsın bir skynet o zaman derim ki eyvallah, ama şu an ki teknoloji de yazılım kaynağı da bunu yapmak için yetersiz. Yeni bri dil yeni bir algoritma lazım. Şu an alınacak önlemler, kömürlük kapısına vurulan kilitten öteye geçemez.

" Microsoft’tan Anti-Terörist Atağı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Microsoft’tan Anti-Terörist Atağı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Microsoft’tan Anti-Terörist Atağı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "