Amiral gemisi katili OnePlus, HydrogenOS’ı bitiriyor


17 Mart 2021 Çarşamba 17:36
ABONE OL
Amiral gemisi katili OnePlus, HydrogenOS’ı bitiriyor

OnePlus, kuşkusuz son yılların en başarılı akıllı telefon üreticilerinden biri. Sekiz yıl önce kurulan şirket, kısa süre içerisinde global çapta bir dev olmayı başardı. Amiral gemisi katili unvanına sahip telefonlarıyla bunu sağlayan üretici, donanım alanında olduğu kadar yazılım alanında da başarılı. Telefonlarında Android üzerine tabanlı kendi işletim sistemini kullanan OnePlus, en hızlı arayüzlerden birine sahip. Ne yazık ki Çin’de durum değişiyor. HydrogenOS, tarih oluyor.

OnePlus, Çin’de ColorOS tercih edecek

OnePlus, teknik olarak iki farklı işletim sistemi kullanıyor. Global olarak satışa çıkan telefonlar OxygenOS’u kullanılırken, Çin’de satılan modeller HydrogenOS ile kutudan çıkıyor. Bunun sebebi, Google servislerinin Bu ülkede yasak olması. Yine de isim değişikliğine rağmen iki işletim sistemi birbirinden çok da farklı değil. Ancak bu durum değişmek üzere. OnePlus, Çin pazarındaki telefonlar için OPPO ile anlaştı.

hydrogenos

XDA tarafından ortaya atılan iddiaya göre, iki şirket bir anlaşma yaptı. Bundan sonra Çin’de satılan OnePlus modelleri, kutudan HydrogenOS ile çıkmayacak. Onun yerine OPPO’nun Android tabanlı işletim sistemi ColorOS’u tercih edecek. Henüz konuyla ilgili resmi bir duyuru ya da açıklama yapılmadı. Ancak yine aynı kaynağa göre HydrogenOS’un resmi sitesi 24 Mart tarihinden itibaren hizmet vermeyecek. Son dönemlerde güncelleme konusunda yaşanan sorunlar nedeniyle bu kararın alındığı düşünülüyor.

Konuyla ilgili ulaşılan bir şirket yetkilisi ise kullanıcıları tatmin etmeyecek bir açıklama yaptı. Yetkili; “HydrogenOS ile ilgili paylaşacağımız yeni bir haberimiz yok. Ancak OxygenOS, globalde satılan tüm cihazlar için ana işletim sistemimiz olarak kalmaya devam edecek.” dedi. Ancak forumlardaki kullanıcılar şimdiden fikir ayrılığı yaşamaya başladı. Bazı kullanıcılar ColorOS’u desteklerken, bazıları ise kararın yanlış olduğunu düşünüyor.

İki marka, tek şirket

Şirketin neden ColorOS’u tercih ettiğini merak ediyor olabilirsiniz. Ancak bunun oldukça mantıklı bir açıklaması var. Oppo ve OnePlus dışardan bakıldığında iki farklı şirket gibi duruyor. Ama durum tam olarak öyle değil. OnePlus,  2013 yılında OPPO tarafından kuruldu. Şirketin temel amacı Xiaomi gibi yükselen markalara rakip olmaktı. Zaman içinde bunun çok daha ötesine giden şirket, amiral gemisi katili olarak anılmayı başardı.
yazarOğuz Çakır

1998 yılında Samsun’da doğdu. Uzun yıllardır meraklısı olduğum teknolojiyi, inceliyor ve yakından takip ediyor. İstanbul Üniversitesi'nde eğitimime devam ederken, bir yandan da ShiftDelete.net için teknoloji haberleri yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
4 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
kral
kral
26 gün önce

oneplus zaten cşhazlarını oppo dan alıyor.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
25 gün önce

Su telefona artık amiral gemisi katili demeyin zaten amiral gemisi bunlar

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
25 gün önce

Amiral katili donanım olarak yüksek olup fiyatı ama bu cihazlar ucuz değil yalan haber yapmayın

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
25 gün önce

artık şu telefonlardan google kalksada gereksiz yere telefon yavaşlamasa 2 yıl içerisinde.

" Amiral gemisi katili OnePlus, HydrogenOS’ı bitiriyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Amiral gemisi katili OnePlus, HydrogenOS’ı bitiriyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Amiral gemisi katili OnePlus, HydrogenOS’ı bitiriyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme
  2. 2 Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme
  3. 3 Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun! Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun!
  4. 4 iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu? iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu?
  5. 5 İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik
  6. 6 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!
  7. 7 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  8. 8 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  9. 9 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  10. 10 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme