Okunma

Online Troller Şimdi Yandı


20 Ekim 2014 Pazartesi 08:00
Online Troller Şimdi Yandı

İnternet dünyasının en büyük sorunlarından biri olan sanal tacizciler, daha bilinen adıyla “troll”ler, Birleşik Krallık’ta alınan bir karar çerçevesinde çok daha caydırıcı cezalarla karşı karşıya kalacak. İnsanları sosyal medya ve diğer sanal kanallarla tehdit veya taciz eden, rahatsızlık veren trolllerin alabileceği maksimum ceza dört katına çıkarıldı. Bundan böyle Birleşik Krallık sınırları içerisinde benzer suçlar işleyenler 2 yıla kadar hapisle yargılanabilecek.

Kararın alınmasına temel oluşturan en önemli olaylardan biri, TV sunucusu Judy Finnegan ve kızına Twitter üzerinden yağan tehdit mesajları oldu. Finnegan, tecavüz suçuyla hapse girdikten iki yıl sonra tahliye edilmesi planlanan bir futbolcu hakkında destek niteliğinde mesajlar verince, tepkilerin odağı olmuştu.

“Troller toplumu zehirliyor”

Konuyla ilgili açıklama yapan Adalet Bakanı Chris Grayling ise online trolllere sert çıkarak, “İnternetteki bu troller, ulusal hayatımızı zehirleyen korkaklardır” dedi ve ekledi: “Böylesi bir cerahate yüz yüze görüşmede kimse izin vermez, aynı şey sosyal medya için de geçerli olmalı. Bu yüzden de daha önce altı ay olan azami hapis cezasını dört katına çıkarma kararı aldık.”

:: Sanal tehditleri ciddiye alıyor musunuz?
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

12 yorum - “Online Troller Şimdi Yandı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  bizdeki olan bitenler bunun yanında hafif kalır.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Bizde böyle bir yasa çıksa “diktatörlük geliyoooor” diye ağlaşırlardı. ah bıktım bu ülkedeki çifte standarttan…

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Bizde olsa olay olurdu diyenler sanırım türkiye de yaşamıyor, bizde her gün ne olaylar oluyor haberleri yok herhalde : )

 4. LittleMonster dedi ki:

  Troller için üzücü geliþme bu forumda da pek fazla var

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Don’t feed the troll

 6. SDN Okuru dedi ki:

  bu yasa bizde çıksaydı ortalık yıkılırdı

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Bizde tam tersine troller devlet destekli çalışıyorlar.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  one more time “rip aylin “

 9. SDN Okuru dedi ki:

  türkiye’de yapılsa olay çıkardı

 10. enable dedi ki:

  Yaptýðýn iþ mi Ýngiltere senin özgürlükler nerede kaldý þimdi

" Online Troller Şimdi Yandı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Online Troller Şimdi Yandı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Online Troller Şimdi Yandı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "