Okunma

Online Video İzleme Oranı Yüzde 13 Arttı


09 Aralık 2014 Salı 06:05
Online Video İzleme Oranı Yüzde 13 Arttı

IAB Türkiye İnternet Ölçümleme Araştırması Eylül 2014 verileri, dikkat çekici sonuçlar ortaya koydu. 2259 gencin katıldığı araştırmaya göre internet kullanımı her geçen gün artıyor. İşte o sonuçlar.

Türkiye’deki yaş grupları incelendiğinde, internet kullanım oranı yüzde 78 oranıyla en fazla 17-24 yaş aralığındaki gençlere ait.17-24 yaş grubu toplam internet nüfusunun yüzde 28’ini oluşturuyor.

12-16 yaş grubunun yüzde 73’ü, 25-34 yaş grubu yüzde 58’i, 35-44 yaş grubunun yüzde 41’i internet kullanırken 45-54 yaş grubunun yüzde 28’i ve 55 ve üzeri yaş grubunun ise yüzde 14’ünün online olduğu görülüyor.

Araştırmaya göre genç internet kullanıcıları en çok arama motoru ve sosyal ağ sitelerinde vakit geçiriyor

17-24 yaş arası kullanıcıların tamamı arama motorlarını ziyaret ederken,  yüzde 88’i Facebook, Twitter gibi sosyal ağ sitelerinde vakit geçiriyor. Ayrıca bu kullanıcıların, yüzde 76’sı video-TV sitelerini, yüzde 59’u kültür-eğlence sitelerini ve yalnızca yüzde 55’i haber sitelerini ziyaret ediyor.

Erkekler internette daha çok vakit geçiriyor

Araştırmaya göre 17-24 yaş aralığındaki internet kullanıcılarının yüzde 58’ini erkek,  yüzde 42’sini ise kadın kullanıcılar oluşturuyor. Türkiye’deki Gençleri Anlama Kılavuzu** araştırmasının sonuçlarına göre de internet kullanan gençlerin yüzde 40’ı akıllı telefon kullanıyor. Gençler arasında tablet sahiplik oranı ise yüzde 13 civarında seyrediyor.

Araştırmaya katılan 17-24 yaş aralığındaki gençlerin yüzde 68’i her gün internete bağlanıyor. Bu yaş grubundaki gençlerin yüzde 65’i internete evden bağlanırken,  yüzde 37’si ise internetten alışveriş yapıyor.

:: Bir günde ortalama kaç saat internete giriyorsunuz? İnternete en çok bilgisayarlardan mı, tabletlerden mi yoksa akıllı telefonlardan mı bağlanıyorsunuz?
yazarTolga Küçükyılmaz

Çocukluktan beri iyi bir teknoloji takipçisi olan Tolga Küçükyılmaz, tekrar ShiftDelete.Net okurlarına en güncel teknoloji bilgilerini aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Online Video İzleme Oranı Yüzde 13 Arttı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Abi Kim Bu 2259 Genç Neden Hep Sayıları Var ama Kedinleri Yok
  Hep Bu Annemizin Komuşunun Oğulları Felan Dedikleri Kişiler mi Acaba 😀
  Yoksa Bunlar Belli Bir Grup Kurup Sadece Bu Anketlere Girerek mi Para Kazanıyorlar
  🙂
  Aklımda Deli Sorular. :S

" Online Video İzleme Oranı Yüzde 13 Arttı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Online Video İzleme Oranı Yüzde 13 Arttı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Online Video İzleme Oranı Yüzde 13 Arttı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "