Okunma

ooXML’de Karşı Tavır Büyüyor


30 Ağustos 2007 Perşembe 13:00
ooXML’de Karşı Tavır Büyüyor
Mali büyük açısından yanından geçilmeyen Microsoft, geleceğini teminat altına alma girişimi olarak değerlendirilebilecek bir adım attı ve ooXML biçiminin ISO tarafından kabul edilmiş bir standart olması yönünde bir girişimde bulundu. Şu sıralarda oylamaya ve tartışmalara açık şekilde devam eden görüşmeler, özgür yazılım ve açık kaynak kod emektarları tarafından pek de övgüyle yorumlanmıyor.

Sorun Nerede?

Tartışmanın büyümesi ve yeni önerilen ooXML standardının karşıtlarının artmasındaki sebep, her gün internet ortamında gördüğümüz "özgürlükçü taraftarlar dernekleri"nin Microsoft karşıtı çığırtkanlığı değil, teknik anlamda konu incelendikçe su yüzüne çıkan eksik taraflar. Uzmanların değindiği birkaç noktayı belirtmek gerekirse:
:: Açık standart olması beklenen ooXML açık olmayan başka dosya biçimlerini tanımlamalarda sıkça dayanak alıyor.

:: Bu biçim genellikle Wİndows platformu düşünülerek tasarlanmış, belgelerin diğer işletim sistemlerine doğru şekilde taşınıp gösterlmesi ve düzenlenmesi mümkün olmayabilir.

:: ooXML standardı içinde geçen bazı tanımlar hâlihazırda kabul edilmiş bazı standartlara (dil kodlamaları, belge boyutları ve benzeri) uyumlu değil.

:: Hâlihazırda bir açık belge biçimi (OpenDocument) varken br başka biçimin sunulması (dayatılması da diyebiliriz) çok mantıklı değil.

:: Açık bir standardın hiçbir parçası fikri mülkiyetlere veya firmaya özel çözümlere dayanmamalı

:: Bu standardın geleceğinde fikrî mülkiyet ve telif haklarıyla ilgili sorunlar çıkmayacağının teminatı yok
Bu fikirlerin hepsi çok net sorunları ifade etmese de net ve keskin şekilde sorunları belirten düşünceler. Uluslararası Standartlar Örgütü’nün fikrî mülkiyet ve telif hakları sorunlarıyla anılması muhtemel bir standardın yükümlülüğünü alıp almayacağı veya ne yönde karar vereceğini sabırsızlıkla bekliyoruz.

Buradaki belgede (İngilizce) ooXML’e karşı tezlerin belirtildiği bir belgeyi bulabilirsiniz. Burada ise (İngilizce), her ne kadar sayfanın başında konunun tarafsızlığın saptırılmış olabileceğini belirten bir belirteç olsa da, ooXML ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Burada ise daha kısa ve net bir açıklama (Türkçe) sizi bekliyor.

:: Standart dediğin delikanlı olur, diyorsanız buyrun forumlarımıza.

Bilgi İçin: Linux Foundation
Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “ooXML’de Karşı Tavır Büyüyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  birde insanlar linux’un windows türevlerinden daha kullanışlı olduğunu anlayabilseler!
  hadi oda olmadı ,insanları open ofis kullanmaya davet ediyorum.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  yıkılmaz denilen Roma imparatorluğu bile yıkıldı, Microsoft’un saltanatının sonları yakındır (yakın derken yine yıllar sürecektir)

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Olacağı ***** sistemi iş***** özgürlük diye gidip petrolüne konma mantığı,tekelleşme mantığı,sömürme mantığı ! ! !
  GÃœn geçtikçe batan Microsoft imparatorluğu çıkış kapıları arıyor bu çöküş sürecinden çıkmak iç***** beter olsunlar ! Yaşasın özgür ve kaliteli yazılımlar.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Kill Bill

" ooXML’de Karşı Tavır Büyüyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere ooXML’de Karşı Tavır Büyüyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda ooXML’de Karşı Tavır Büyüyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "